logo

Mutlu Bayramlar!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Kurban Bayramı’na geldik.
Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak.
Vezirköprü’de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri.
Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist.
Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor mu Vezirköprü acaba?
İlçenin tarihi olacak kısımlarında akşam hava kararınca yazın sıcağında bile olsa kimseleri bulamıyorsunuz. Sanki terkedilmiş bir ilçe gibi akşamları buralar.
İlçede genel kanaat Esentepe civarına taşınması konuşulan Belediye binasının arkasından şimdiki Belediye’nin aşağısındaki yaşamın giderek azalmaya devam edeceği ve Vezirköprü’nün tamamen Havza istikametine taşınacağı yönünde.
Gidecekler arasına bir de Hükümet Konağı ve Öğretmenevi’ni eklersek Vezirköprü’nün şimdiki çarşısı kan kaybetmeye devam edecektir.
Turizme geri dönecek olursak, ilçemizde uzun uğraşlardan sonra Şahinkaya Kanyonu önemli bir turizm merkezi oldu diyebiliriz. Ancak, burası da Büyükşehir’in el koymasından sonra Vezirköprü’ye gelir getiren bir merkez olmaktan çıktı.
Kanyon ve etrafında bir takım düzeltmeler yapılmasına kimse karşı çıkmaz ama turizm denen işlerin gelişmesi bölgedeki halkın da yağdanlığına bir şeylerin damlamasına bağlıdır.
Ürettikleri yöresel ürünlerin satışları için alanlar açılması ve Vezirköprü ürünlerinden gerek tescili yapılan gerekse yapılmayan ürünlerin markalaşması için bu gelişmelere ışık tutulması gerekirdi. Ne yazık ki, yerel yönetimlerin bu alanda başarılı olduklarını söylemek mümkün değil.
Bu kadar büyük ve tarihi ilçede gelen siyasetçilerin attıkları nutukların haricinde gelişme kaydedilen bir alanımız maalesef olmadı. Kunduz kendi halinde kalsa bile iyiydi. Esenköy olsun, Kızılcakoru mıntıkası olsun, Kabalı Bölgesi olsun (siz de ekleyin) her yerde tarih ve doğa güzelliklerini görmek mümkünken ne tanıtım ne de gelişim sağlamak adına bir çalışma yapıldığına şahit olmuyoruz.
En son Özgüney’de yapılan kazıyı gördük.
Vezirköprü’nün merkezinde bile tarihi mekanları ortaya çıkaracak ne yapıldı? İki kez restore edilen Taşhan da Büyükşehir için gelir olmaktan öte geçemiyor. Bir Turizm Ofisi bile açılamadı.
Turizm Ofisi demişken, defalarca önerdik. Belediye’nin yanındaki Vezirköprü’nün en kıymetli yerlerinden birinin atıl olarak tutulması ilçenin zenginliğinin mi, yoksa yöneticilerin ellerindekinin kıymetini bilecek projeleri üretememesinin mi sonucudur?
Bayrama girerken ağzımızın tadını kaçırmayalım. Yine bir bayram fıkrası ile bitirelim:
Tüccardan biri Fuat Paşa’nın parmağındaki iri tek taş yüzüğe bakıp duruyormuş, Fuat Paşa sorunca şöyle demiş:
“Paşam, bu taş sana kaç para getiriyor?”
“Hiç, ne getirecek?”
Adam gülmüş:
“Bende iki taş var, dede yadigârı, yılda elli altın getiriyorlar.”
“Ne taşı bunlar?”
“Değirmen taşı, paşam!”

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...