logo

ORUCUN DERECELERİ


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Oruç derece bakımından üç kısma ayrılır a) Avamın (halkın) orucu b) Havassın (seçkin kimselerin) tuttuğu oruç C) Havassul havassın (ermişlerin) tuttuğu oruç.
Avamın, yani halkın tuttuğu oruç, midenin ve tenasül organlarının istek ve ihtiraslarını gemlemekten öte bir mana taşımaz. Yani avam dediğimiz halk yememek içmemek ve cinsi mukarenette bulunmamak suretiyle oruç tutmayı böyle anlarlar.
Havassın (seçkin kimselerin) orucunda bütün azaları kötülükten alıkoymaktadır. Böylesine bir oruç ise ancak şu beş hususu yerine getirmekle gerçekleşebilir.
O 5 husus da şunlardır: 1- Gözü harama bakmaktan men etmek, gözleri haram ağamdan kapanmasın her Mezmûm kötü olan şeylerden sakınması ve kalbin Allah’ın zikri ile meşgul olması gibi hususlardır.
Nitekim sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur; Harama bakmak şeytanın zehirli bir okudur. Kim Allah korkusundan o bakışı terk ederse Allah Teala’ya sağlam bir iman ile gelir ve kalbinde imanın halavetini lezzetini ve tadını bulur.
İki dili dedikodu söz taşıyıcılığı yalan yere yemin etmek gibi kötülüklerden korkmaktır oruç tutan Müslüman diline sahip olmalıdır çünkü öyle sevgili peygamberimiz buyuruyor ki beşe yorucu bozar yani sevabı giderir. Lezzetini ve tadını bulur.
2- Dili dedikodu söz taşıyıcılığı yalan yere yemin etmek gibi kötülüklerden korkmaktır. Oruç tutan Müslüman diline sahip olmalıdır. Çünkü öyle sevgili peygamberimiz buyuruyor ki beş şey orucu bozar yani sevabı giderir yalan, gıybet, söz taşımak, yalan yere yemin, şehvetle bir kadına bakmaktır.
3-Kötü ve çirkin sözlere kulak vermemek. Kulağı günah olan sözleri dinlemekten sakındırmaktır. Çünkü Kulağın haram olan bir şeyi dinlemesi haramdır. Ayrıca gıybete karşı sükût edip dinlemek de gıybete ortak olmak demektir ki buda haramdır. Bu hususta yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır; bilmediği şeyin ardına düşme doğrusu kulak göz ve kalp bunların hepsi o şeyden sorumlu olur.
4- Bütün azaları kötülüklerden uzak tutmak ve şüpheli yiyeceklerle iftar ederek oruç tutup da haramla oruç açmakta hiçbir mana yoktur. Elleri ayakları fena şeyleri alet olmaktan, karın ve mideyi haram lokmadan kalbi fesat düşüncelerden uzaklaştırmak ve Haramlardan korunmaktır. Akşam haram lokma ile iftar edilirse tutulan oruçtan hiçbir netice elde edilmez akşama kadar aç ve susuz kaldığı yanına kâr kalır.
Çok oruç tutanlar vardır ki orucundan açlık ve susuzluktan başka eline bir şey geçmez diye peygamberimizin buyurduğu gibi bazıları da bunu şöyle izah eder; oruçlu sahurda helal yemeği yer fakat gündüz onu bunu gıybet etmek suretiyle haramla iftar etmiş olur.
Bazıları da bütün azalarını muhafaza etmeyerek oruç tutar derler bazıları da helal lokma ile oruç tutup haram lokma ile iftar edenleri bir ev yapıp bir şehir yıkan kimseye benzetirler şu halde oruç tutan kişiden beklenen bütün azalarına oruç tutturmasıdır.
5- İftar zamanı oruç açarken mideyi tıka basa şişirmemek oruçlunun iftar zamanında karnını helal ile tıka basa doldurması gerekir. Zira Allah’ın buz ettiği kap helal ile dolan karın ve midedir, çünkü Allah’ın düşmanı olan şeytanı kahretmek ve şehveti kırmak, tıka basa yemekle mümkün olmaz.
Lokman (as) Oğluna şöyle nasihat etmiştir; mide dolarsa tefekkür uykuya varır. Azalar da ibadetten kalır havassul havassın Ermişlerin orucuna gelince bu kalp ve gönül ile tutulan oruçtur. Daha açıkçası oruç tutarken kalbini dini ve dünyevi her türlü düşünceden uzak tutmak ve kalbinde Allah’tan başka herhangi bir fani varlığın düşüncesine yer vermemektir. Ermişler oruç tutarken Allah’tan başkasına gönüllerinde yer verdiklerinde oruçları hemen bozulur.
İşte bu derece yüksek oruç peygamberlerin velilerin ve Allah yolunun samimi Yolcularının tuttuğu oruçtur. Cenab-ı hak hakiki oruç tutanlardan eylesin. Cenab-ı hak orucu kabul ve makbul olan kullar zümresine ilhak eylesin. Cenab-ı hak bu mübarek ayda tuttuğumuz oruçları kıldığımız namazları yaptığımız hayır hasenatı ve verdiğimiz fitreleri en güzel şekilde kabule karin ve makbul eylesin.

Share
542 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Manipülasyon

  15 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa! Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanab...
 • Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye'nin En Büyük Festivali'nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Samsun'da başladı. Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 g...
 • Neyin Savaşı?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Ağrı, Ardahan. Sarıkamış, Kars, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Cizre, Adana, Samsun, İzmir, Zonguldak, Antalya, Edirne, İstanbul, ortak vatanımız değil mi ? Çanakkale'de Kurtuluş Savaşında Diyarbakır'lı ile Samsun'lu boyun boyuna yatmıyor mu ?... Buna savaş demiyorum. Aklıma birilerinin “Benliğinin, egosunun” uğruna halk çocuklarını feda mı ediyor?... Bu acıları görünce aklıma boşu boşuna Arap çöllerinde ölenler geliyor aklıma ... Ne zaman bir Yemen türküsü söylense içim burkulur. Gözlerim yaşlarla dolar. Anadolu'nun dört bucağından kınalar yak...
 • İlişkiyi Sürdürmek

  08 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Düğün mevsimi gelmişken, ilişkiler hakkında size yardımcı olacak bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Hiçbir ilişki bitirmek üzerine kurulmaz ama süreç tamamen hayal ettiğimiz gibi de gitmeyebilir. Nelerle karşılaşma olasılıklarımız olduğuna bakalım. Bir durumu sürdürmeye çalışmak, o şeyi kurmaktan daha zor olabilir. Romantik ilişkilerde de başlangıçta çoğu şey olduğundan daha güzel görünürken, çiftler karşılıklı birbirlerini daha gerçek görmeye başladıklarında, ilişkiyi yormadan sürdürmenin yollarını bulmazlarsa birbirlerine tahammül ettikleri d...