logo

Vatandaşın kafası halen karışık..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de geçtiğimiz hafta yoğun geçti.
Aslında Havza’da temeli atılan 10 fabrikanın bu işte emeği fazla.
Kenevir için Vezirköprü’ye söz verildiği halde hiçbir girişimin olmamasını eleştiren siyasi partiler bu tartışmanın bitmemesi gerektiğini savunuyorlar. Vezirköprü’nün makus talihinin geride kalması için önemli taşlardan biri olacağına inandırılan kenevir sanayisi Vezirköprü’de gelişebilecek mi, gelişmesi için gerekli adımlar atılabilecek mi? Birlikte göreceğiz.
25 Mayıs’ta Havza’da temeller atılırken, Vezirköprü’de aynı günün sabahı Vezirköprü Belediyesi’nin 2019-2022 yıllarında yaptıklarını ve yapmak istediklerinin anlatıldığı bir toplantı yapıldı.
İlçede bu toplantının zamanlaması için ‘Havza’dan geri kalıyoruz’ söylemini bastırmak amacıyla yapıldığı çokça konuşuldu.
Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’in yaptığı sunumda birçok başlık vardı.
Bu başlıklardan birkaç tanesi ise göze batan ve uzun zamandır ilçede konuşulan, gündemdeki yerini uzunca süre de bırakmayacak başlıklardı.
Karma OSB
Karma OSB bunlardan biriydi. Uzun zamandır yapılacak diye beklediğimiz, karınca hızıyla giden bu önemli Sanayi Bölgesi Vezirköprü’ye yapılabilecek mi? Nisan ayında Avdan Bölgesindeki alanın Karma OSB alanı olarak ilan edildiğini belirten Başkan Edis, ekim kasım aylarında yatırımcılara yer tahsisi yapılacağını söyledi.
BESİ OSB ve Küçük Sanayi
Başkan Edis, tartışması süren Besi OSB için ÇED raporunun alındığını, fizibilite raporunun hazırlandığı söyledi.
Bu organizeler için 6 yıldır mücadele edildiğinin altını çizdi. Yine de kafalarda bu işlerle ilgili soru işaretlerinin bitmediğini söyleyebiliriz.
Bir başka başlık Küçük Sanayi Sitesi yapımıydı.
Mevcut sanayi esnafıyla konuştuğumuzda, bahsedilen dükkan ücretleri ve ödeme planlarıyla sanayideki esnafın önemli kısmının yer almasının mümkün olmadığı, daha önce olduğu gibi sanayi ile ilgisi olmadığı halde dükkan alacakların kiralık dükkanlarında oturulmaya devam edileceği görüşü hakim.
Yeni Belediye Binası
Toplantıda söylenen önemli işlerden biri de Vezirköprü Belediyesi’nin yeni binasının Esentepe Mahallesi’ndeki Tır Garajı’na taşınmasıydı.
Belediye binasının taşınmasının özellikle ilçe merkezinde ciddi bir eleştiri aldığını belirtmek gerek. İlçe merkezindeki canlılığı yaratan kamu binalarının ilçe dışına gönderilmesini istemeyen önemli bir kitle var.
Hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra o bölgedeki hareketliliğin ciddi şekilde azaldığını söyleyenler haksızlar mı?
Aradan geçen zaman içerisinde eski hastanenin yerine de bir kazanım olmayınca bölge sadece konutların yarattığı az sayıdaki ticari hareketlilikle kaldı.
Belediyenin taşınmasının da mevcut esnaf üzerindeki asıl gerginliği zaten zor geçinen esnafın bir darbe daha alacak olmasının düşünülmesi.

Share
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...