logo

…Ve dev eserin fiilen gerçekleşmesinde ilk adım: Vezirköprü Kereste Fabrikası İçin Orman İşletme Müdürlüğü’ne Arsa İstimlâki Yetkisi Verildi 1 Kasım 1970 Pazar

…Ve dev eserin fiilen gerçekleşmesinde ilk adım: Vezirköprü Kereste Fabrikası İçin Orman İşletme Müdürlüğü’ne Arsa İstimlâki Yetkisi Verildi 1 Kasım 1970 Pazar

Vezirköprü kereste fabrikasının arsası için istimlâk yetkisi ilçemiz Orman İşletme Müdürlüğü’ne gelmiştir.
Vezirköprülülerin dört gözle bekledikleri bu durumun gerçekleşmesi ilçemiz halkını sevindirmiş herkes durumu birbirine sormaya başlamıştır.
Bilindiği gibi şimdiye kadar hep kâğıt üzerindeki durumların hali için çalışılmış, bu iş bittikten sonra Vezirköprü Kontralit, Yonkatif ve Kereste Fabrikası arsasının istimlâk yetkisi 1970 yılında tamamlanmak üzere ilçemiz orman müdürlüğüne gönderilmiştir.
Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü istimlâk işlemini tamamlar tamamlamaz fabrikanın temelinin atılacağı bildirilmektedir. Nitekim Orman Bakanı ve Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp da, bunu Samsun AP kongresinde açıklamış, önümüzdeki günlerde Vezirköprü Kereste Fabrikasının temelinin atılacağını bildirmiştir.
Büyük köprülülerden sonra Vezirköprü’ye ilk dev eseri Orman Bakanı ve Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp gerçekleştirmiş olmaktadır.
Fabrikanın arsası 1970 yılında alınacak, inşaata 1970 yılında başlanacak, fabrika 1973 yılında çalışarak üretime başlayacaktır.

Vezirköprü’nün Nüfusu 74 Bin 52 Oldu
Vezirköprü’nün genel nüfusunun tam olarak 74 bin 52 olduğu anlaşılmıştır.
1965 sayımlarında Vezirköprü köylerinde 60 bin 129 nüfus tespiti yapılmıştı. 1970 sayımlarında ise 3713 artış kaydederek 63 bin 845 olmuştur.
Vezirköprü merkezinde artış yüzde biri bile bulmuyor (808 arttı)
Vezirköprü Merkezinin Nüfusu: 10 Bin 210 Oldu
Nüfus sayımında ilçe merkezinin sayım sonucu alınmış Vezirköprü merkez nüfusunun 10 bin 210 olduğu anlaşılmıştır. Bu arada ilçe halkından bir kısmının Boyabat panayırına gitmesi de nüfusun daha fazla artmasına engel olduğu bildirilmektedir.
1965 sayımında Vezirköprü merkezinin nüfusu 9402 idi. Köylerinde: 60 bin 129. Tüm ilçenin nüfusu 69 bin 531 adetti. Beş yıl içerisinde Vezirköprü’nün nüfus artışı yüzde biri bulmamıştır.
Temmuz sonunda gelen Kaymakam, Müfettiş olup gitti.
Kaymakam Değişikliğinde Türkiye Rekoru Vezirköprü’de…
Kaymakam değişikliğinde Türkiye rekoru Vezirköprü’de olsa gerek. Yaklaşık olarak bir yıldan fazla bir zaman içinde Vezirköprü tam beş kaymakam değişikliğine uğramış, bu değişikliklerin hiçbiri de partizanlık şakası ile olmamış, normal ve tesadüfi bir değişiklik olagelmiştir.
Ortaklar’lı E.’nin Davasında A.’ı Profesör Savunacak
Havza’nın Ortaklar köyünde kocasını, aşığı A.D. ile öldürmek iddiası ile ilçemiz Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan güzel E.’nin davası ilginç safhalar arzetmektedir.
Önceki duruşmaların birinde iddianameyi okuyan savcı E.’nin aşığı olduğu ve cinayetin birlikte işlendiği iddiasıyla aynı köylü A.’ın vekili Edip Dönmez, Ağır Ceza Mahkemesi’ni reddettiklerini bildirmişti.
Sanık A.D. daha sonra savunması için bir profesörle anlaşmış, geçtiğimiz haftaki duruşmasına Profesör Faruk Eren duruşmanın taliki için yıldırım telgrafı çekmiştir. Mahkeme talebe uyarak duruşmayı 24 Kasım 1970 Perşembe gününe bırakmıştır.
Cumhuriyet’in 47.Yılını Kutladık
Bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de Cumhuriyet Bayramı’nın 47.yılı törenle kutlanmıştır. Törende yeni Kaymakam Atıl Üzelgün ve lise öğretmeni Mustafa Çiçekci konuşmalar yapmış daha sonra öğrenciler şiirler okumuşlardır. Başlayan resmi geçitte ESE, Lise, ilkokullar şoförler cemiyeti sıra ile katılmış alkışlanmışlardır.

Share
60 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?