logo

VEZİRKÖPRÜ’NÜN DEĞİŞMEYEN KADERİ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçen haftaki Vatandaş Gazetesi’nin 2.sayfasında “Anı-İnceleme-Araştırma” başlığı altında yayımlanan “Vatandaş” gözünden 50 yıl önce Vezirköprü 26 Haziran 1966 tarihli haberde aşağıdaki ibare şöyle;
-Vezirköprü meseleleri mecliste, İlyas Kılıç soruyor; Vezirköprü-Havza yolundan ne haber? CHP Samsun milletvekili İlyas Kılıç, Bayındırlık Bakanından, Vezirköprü-Havza arasındaki yolun perişan halini anlatarak yolun tamamının ne zaman yapımına başlanacağını sormaktadır.”
Rahmetli İlyas Kılıç’ın önergesi uzayıp gidiyor.!..
İnsan dehşete kapılıyor. Ne hazindir ki 26 Haziran 1966 tarihi ili 29 Haziran 2017 Haziran tarihinde Vezirköprü’nün sorunu hiç değişmemiş.!..
50 yıl sonra gene gazete manşetlerinde okuyoruz. CHP Samsun milletvekili Kemal Zeybek TBMM’de Vezirköprü-Havza yolunu sordu.
Başka bir hafta MHP Samsun milletvekili Erhan Usta Vezirköprü-Havza arasındaki 28 km’lik yolun akıbetini sordu.
İnsan düşünüyor, ne kadersiz bir memlekette doğmuşuz.?..
AYVALI KÖYÜNÜN OKULU
Gayri resmi kaynaklardan aldığımız bilgiye göre iddialar çok garip;
Bir süre önce Ayvalı Köyüne gelen milli eğitim müfettişi okulda yaptığı inceleme sonunda
-Okul duvarlarının çatlamış olduğu, okulun miadını doldurduğunu, bu nedenle okulda eğitim-öğretim yapılamayacağını” belirten bir rapor hazırlamıştır.
Gene iddialara göre; yanına Ayvalı köyü okul müdürünü de alıp köye giden Vezirköprü milli eğitim müdürü İbrahim Aslan,
Okuldaki sıralar dahil, okuldaki eşyaları toplamaya başlar, olayı gören köylüler, okulun yenisi yapılmadan yıkılmasına karşı direnişe geçerler.
Eğitimde bu gibi sorunlarda gene Vezirköprü’nün değişmez kaderlerinden…
Değişmeyen kader deyince eski bir milletvekili dostum anlattığı hikaye aklıma geldi, hikaye şöyle;
-Çocuktuk, bize bakan bir dadımız vardı. Büyüdük, üniversite okuduk, avukat oldum. Siyasete girdim, ilçe başkanlığı, il başkanlığı derken milletvekili oldum.
Aradan yıllar geçti. Bir gün ablam bizi eşimle birlikte akşam yemeğine davet etti.
Ablamın evinde bize bir genç kadın hizmet ediyor. Dikkatimi çekti, ablama abla, biliyormusun bu sizin hizmetçi hanım biz çocukken bize dadılık yapan Kadriye teyze vardı, bu hanım ona ne kadar benziyor dedim.
Ablam; “Bu Şerife hanım bizim dadılığımızı yapan Kadriye teyzenin kızı“ demez mi?
Kendi kendime düşünmeye başladım. Ulan bu ne biçim kader(?)..
Kadriye teyze bize dadılık yapıyordu, kızı da bizim çocuklarımıza dadılık yapıyor dedim.
Dostumun anlattığı bu gerçek hikayeyi hiç unutmam.!..
Peki boş işlerden mevlit gezmelerinden sıra bulacak yöneticiler olsa, ilçede dar kapsamlı sivil toplum örgütlerinin başkanlarını, belediye başkanı dahil makamda sık sık toplayıp ilçe sorunlarını masaya yatırsa, bazı şeylere çözüm bulunabilir. Bunun için 2019 çok geç olur.!..
Vezirköprü için Kadriye teyzenin kaderi değişmez yoksa!..

Share
789 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...