logo

VEZİRKÖPRÜ’NÜN DEĞİŞMEYEN KADERİ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçen haftaki Vatandaş Gazetesi’nin 2.sayfasında “Anı-İnceleme-Araştırma” başlığı altında yayımlanan “Vatandaş” gözünden 50 yıl önce Vezirköprü 26 Haziran 1966 tarihli haberde aşağıdaki ibare şöyle;
-Vezirköprü meseleleri mecliste, İlyas Kılıç soruyor; Vezirköprü-Havza yolundan ne haber? CHP Samsun milletvekili İlyas Kılıç, Bayındırlık Bakanından, Vezirköprü-Havza arasındaki yolun perişan halini anlatarak yolun tamamının ne zaman yapımına başlanacağını sormaktadır.”
Rahmetli İlyas Kılıç’ın önergesi uzayıp gidiyor.!..
İnsan dehşete kapılıyor. Ne hazindir ki 26 Haziran 1966 tarihi ili 29 Haziran 2017 Haziran tarihinde Vezirköprü’nün sorunu hiç değişmemiş.!..
50 yıl sonra gene gazete manşetlerinde okuyoruz. CHP Samsun milletvekili Kemal Zeybek TBMM’de Vezirköprü-Havza yolunu sordu.
Başka bir hafta MHP Samsun milletvekili Erhan Usta Vezirköprü-Havza arasındaki 28 km’lik yolun akıbetini sordu.
İnsan düşünüyor, ne kadersiz bir memlekette doğmuşuz.?..
AYVALI KÖYÜNÜN OKULU
Gayri resmi kaynaklardan aldığımız bilgiye göre iddialar çok garip;
Bir süre önce Ayvalı Köyüne gelen milli eğitim müfettişi okulda yaptığı inceleme sonunda
-Okul duvarlarının çatlamış olduğu, okulun miadını doldurduğunu, bu nedenle okulda eğitim-öğretim yapılamayacağını” belirten bir rapor hazırlamıştır.
Gene iddialara göre; yanına Ayvalı köyü okul müdürünü de alıp köye giden Vezirköprü milli eğitim müdürü İbrahim Aslan,
Okuldaki sıralar dahil, okuldaki eşyaları toplamaya başlar, olayı gören köylüler, okulun yenisi yapılmadan yıkılmasına karşı direnişe geçerler.
Eğitimde bu gibi sorunlarda gene Vezirköprü’nün değişmez kaderlerinden…
Değişmeyen kader deyince eski bir milletvekili dostum anlattığı hikaye aklıma geldi, hikaye şöyle;
-Çocuktuk, bize bakan bir dadımız vardı. Büyüdük, üniversite okuduk, avukat oldum. Siyasete girdim, ilçe başkanlığı, il başkanlığı derken milletvekili oldum.
Aradan yıllar geçti. Bir gün ablam bizi eşimle birlikte akşam yemeğine davet etti.
Ablamın evinde bize bir genç kadın hizmet ediyor. Dikkatimi çekti, ablama abla, biliyormusun bu sizin hizmetçi hanım biz çocukken bize dadılık yapan Kadriye teyze vardı, bu hanım ona ne kadar benziyor dedim.
Ablam; “Bu Şerife hanım bizim dadılığımızı yapan Kadriye teyzenin kızı“ demez mi?
Kendi kendime düşünmeye başladım. Ulan bu ne biçim kader(?)..
Kadriye teyze bize dadılık yapıyordu, kızı da bizim çocuklarımıza dadılık yapıyor dedim.
Dostumun anlattığı bu gerçek hikayeyi hiç unutmam.!..
Peki boş işlerden mevlit gezmelerinden sıra bulacak yöneticiler olsa, ilçede dar kapsamlı sivil toplum örgütlerinin başkanlarını, belediye başkanı dahil makamda sık sık toplayıp ilçe sorunlarını masaya yatırsa, bazı şeylere çözüm bulunabilir. Bunun için 2019 çok geç olur.!..
Vezirköprü için Kadriye teyzenin kaderi değişmez yoksa!..

Share
731 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...