logo

VEZİRKÖPRÜ’NÜN DEĞİŞMEYEN KADERİ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçen haftaki Vatandaş Gazetesi’nin 2.sayfasında “Anı-İnceleme-Araştırma” başlığı altında yayımlanan “Vatandaş” gözünden 50 yıl önce Vezirköprü 26 Haziran 1966 tarihli haberde aşağıdaki ibare şöyle;
-Vezirköprü meseleleri mecliste, İlyas Kılıç soruyor; Vezirköprü-Havza yolundan ne haber? CHP Samsun milletvekili İlyas Kılıç, Bayındırlık Bakanından, Vezirköprü-Havza arasındaki yolun perişan halini anlatarak yolun tamamının ne zaman yapımına başlanacağını sormaktadır.”
Rahmetli İlyas Kılıç’ın önergesi uzayıp gidiyor.!..
İnsan dehşete kapılıyor. Ne hazindir ki 26 Haziran 1966 tarihi ili 29 Haziran 2017 Haziran tarihinde Vezirköprü’nün sorunu hiç değişmemiş.!..
50 yıl sonra gene gazete manşetlerinde okuyoruz. CHP Samsun milletvekili Kemal Zeybek TBMM’de Vezirköprü-Havza yolunu sordu.
Başka bir hafta MHP Samsun milletvekili Erhan Usta Vezirköprü-Havza arasındaki 28 km’lik yolun akıbetini sordu.
İnsan düşünüyor, ne kadersiz bir memlekette doğmuşuz.?..
AYVALI KÖYÜNÜN OKULU
Gayri resmi kaynaklardan aldığımız bilgiye göre iddialar çok garip;
Bir süre önce Ayvalı Köyüne gelen milli eğitim müfettişi okulda yaptığı inceleme sonunda
-Okul duvarlarının çatlamış olduğu, okulun miadını doldurduğunu, bu nedenle okulda eğitim-öğretim yapılamayacağını” belirten bir rapor hazırlamıştır.
Gene iddialara göre; yanına Ayvalı köyü okul müdürünü de alıp köye giden Vezirköprü milli eğitim müdürü İbrahim Aslan,
Okuldaki sıralar dahil, okuldaki eşyaları toplamaya başlar, olayı gören köylüler, okulun yenisi yapılmadan yıkılmasına karşı direnişe geçerler.
Eğitimde bu gibi sorunlarda gene Vezirköprü’nün değişmez kaderlerinden…
Değişmeyen kader deyince eski bir milletvekili dostum anlattığı hikaye aklıma geldi, hikaye şöyle;
-Çocuktuk, bize bakan bir dadımız vardı. Büyüdük, üniversite okuduk, avukat oldum. Siyasete girdim, ilçe başkanlığı, il başkanlığı derken milletvekili oldum.
Aradan yıllar geçti. Bir gün ablam bizi eşimle birlikte akşam yemeğine davet etti.
Ablamın evinde bize bir genç kadın hizmet ediyor. Dikkatimi çekti, ablama abla, biliyormusun bu sizin hizmetçi hanım biz çocukken bize dadılık yapan Kadriye teyze vardı, bu hanım ona ne kadar benziyor dedim.
Ablam; “Bu Şerife hanım bizim dadılığımızı yapan Kadriye teyzenin kızı“ demez mi?
Kendi kendime düşünmeye başladım. Ulan bu ne biçim kader(?)..
Kadriye teyze bize dadılık yapıyordu, kızı da bizim çocuklarımıza dadılık yapıyor dedim.
Dostumun anlattığı bu gerçek hikayeyi hiç unutmam.!..
Peki boş işlerden mevlit gezmelerinden sıra bulacak yöneticiler olsa, ilçede dar kapsamlı sivil toplum örgütlerinin başkanlarını, belediye başkanı dahil makamda sık sık toplayıp ilçe sorunlarını masaya yatırsa, bazı şeylere çözüm bulunabilir. Bunun için 2019 çok geç olur.!..
Vezirköprü için Kadriye teyzenin kaderi değişmez yoksa!..

Share
554 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...