logo

Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya: “Ayçiçeği Üretiminde Çiftçilerimiz Mağdur Olmuştur”

Ziraat Odası Başkanı  Arslan Kaya: “Ayçiçeği Üretiminde  Çiftçilerimiz Mağdur Olmuştur”

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Başkan Arslan Kaya başkanlığında ayçiçeği alımı ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi.
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya’nın yanı sıra toplantıya; Başkan Yardımcısı Kamil Öncel, Yönetim Kurulu Üyeleri Arslan Yıldırım, Adem Başar ve İbrahim Akdemir ile Meclis Başkanı Necip Cingöz Katıldı.
Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Başkan Arslan Kaya; “Ayçiçeği ülkemiz adına ne kadar önemliyse ilçemiz ekonomisinin de can damarıdır. İlçemizde bu yıl yaklaşık olarak 95 bin dönüm ayçiçeği ekimi yapılmış olup, tahmini rekolte 95 bin ton civarındadır.
Ayçiçeği üretiminde çiftçilerimiz mağdur olmuştur. Alım sezonu öncesi açıklanan 2500TL olan fiyatlar, bu sezon geçen seneki fiyatların da altında işlem görmüştür. Çiftçinin; ilaç, mazot, gübre gibi giderlerin %100 arttığı ayçiçeği üretiminde bir önceki yılın bile altında ayçiçeği satışı yapılmasını beklemek çiftçiyi sefalete sürüklemekle eşdeğerdir.
Bizim bu açıklamayı yapma sebebimiz; hükümetimize ve kurumlara muhalefet etmeden, temsil ettiğimiz, üzerimizde hakları bulunan çiftçimizin sesine ses olmaktır.
Bu noktada ayçiçeği alımında söz sahibi Karadenizbirlik gibi kurumların hükümetimizden destek alarak, teslim aldığı ayçiçeği paralarını zamana yaymadan peşin olarak ödenmesini önemli bulmaktayız. Beklentimiz ise ayçiçeği prim desteğinin 400TL’den 600TL’ye çıkarılmasını, mazot ve gübre desteğinin yükseltilerek çiftçimizin mağduriyetinin bir nebze giderilmesinin sağlanmasıdır.
Bu doğrultuda Vezirköprü Ziraat Odası Yönetimi olarak çiftçimizin her zaman yanında olduğumuzu ve birlikte hareket ettiğimizi bir kez daha belirterek kamuoyuna saygılarımızı sunarız.” Dedi.

Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?