logo

20 yıl sonra olsa da!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Duruçay Barajı’ndan 13 köy daha sulanmaya başlandı.
Yaklaşık 20 yıl önce (2003’te) baraj açılışını zamanın Başbakan Yardımcısı olan Abdüllatif Şener’in yaptığı Duruçay Barajı’nın epey gecikmeden sonra da olsa sulamaya başlaması mutlu etti.
Aradan geçen bunca zamanda 13 köyün binlerce dönümlük arazisinin neden sulanmadığını, bunu ilçeye ekonomik olarak ne kadar kayıp yaşattığını soracak kimse olacağını sanmıyorum.
Öyle ya, bu kadar zamanda zaten olmayan bir ekim türüydü bu köyler için.
Sulama sezonu başlangıcında, barajın sulamaya kavuşturulan kısmı için yapılan törende konuşan Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’in sözlerine ise katılmamak elde değil:
“Bugüne kadar bunların yapılmaması, ilçemizdeki eksikliklerin tamamlanamaması birlikte göçü de getirdi.” Diyor Başkan Edis.
Bu güne kadar Vezirköprü’de yapılamayan o kadar çok iş var ki gerçekten. Başkan Edis bunlardan bazılarını da saymış: “Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, dere ıslahları, Besi OSB ve Karma OSB” gibi.
Bu sayılanlara eklenecek daha çok eksiğimiz olduğu ortada.
Bu eksikliklerin giderilememesinde, ANAP iktidarının tek parti olarak iktidarda olduğu zaman da, sonraki koalisyon dönemleri de, AK Parti’nin 20 yıllık iktidarı da dahil her dönemin katkıları eklenerek gelmiş. Vezirköprü geçen son kırk yıllık dönemde gerileyerek gitmeyi bir türlü durduramamış.
Değişmeyen ise, “tamamlanacak” denen işlerin tamamlanmasının her dönemde Vezirköprülülerin en büyük istekleri olarak yıllardır durması.
Geçen hafta yapılan Belediye toplantısında AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt’un dönemlerinde yapılanlar arasında saydığı yeni Hastane (merdiveni) gibi yılan hikayesine dönenler de var. Yıllardır tamamlanacak söylemleri durmayan Havza-Vezirköprü yolu da.
Duruçay ve Vezirköprü Barajlarının sulamasının ilçeye katkısı her geçen gün artıyor. Bu verimliliğin azalarak devam edeceği iddiaları olsa da, yapılan sulamaların eski Sulama Birlikleri’nin elinden alınarak yarı resmi olarak devam eden ve Vezirköprü’deki başarılı örneğini gördüğümüz Sulama Birliği’ne devredilmesinin ne kadar doğru olduğunu da görüyoruz.
Bu sayede parasızlık ve etkisizlik içinde boğuşan birlikler daha güçlü bir yapıya kavuşturulmuş oldu.
Vezirköprü tarım ilçesi. Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaya devam ediyor. İşsizlik ve göç için dönemlik işgücü istihdamının olduğu tarımın yanı sıra, sanayinin de gelişmesi gerektiği buna turizmin de destek vermesi gerektiği artık herkesin kavradığı ve önemsediği bir hale geldi.
Her fırsatta dile getiriliyor getirilmesine de, icraata geçmekte oldukça zayıf bir ilçe oldu Vezirköprü. Yıllarımızı sadece bu lafları konuşarak, elimizi taşın altına koyamadan geçirdik.
Başlayan çalışmaların sonuçlandırılması da yine uzunca zaman alacağa benziyor. Bu da Vezirköprü’nün tarım ve hayvancılıkla dayanabileceği kadar dayanması anlamına geliyor.
Sonuç olarak altını çizelim; zamanın milletvekili Ali Eser’in çabalarının unutulmaması gerektiği Duruçay Barajı’nın Vezirköprü tarımına ve ekonomisine katkısı büyük olacaktır.

Share
5 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...