logo

BİR ADAM İŞTE !..


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Okurlarıma uzun bir ayrılıktan sonra yeniden merhaba:
Okurlarımlarımdan ve rahmetli Vefai abiden özür dileyerek bu yazımda Vezirköprü sorunlarından bahsetmeyeceğim.
Kendisini Dünya ve Türkiye sorunlarına yoran bir aydın dostumun bir paylaşımını ben de okurlarımla paylaşacağım.
Şöyle diyor değerli dostum :

Japonlar ne Hıristiyan ne Musevi, ne de Müslümandır , ne peygamberleri , ne de kutsal kitapları var ama, inandıkları insani değerler ile bütün Dünya ‘ ya ders verdiler.
Demek ki insan olmak başka bir şey son tsunami faciasından sonra Japonlardan öğrenilmesi gereken 10 temel ilke :
1- AĞIRBAŞLILIK : hiçbir dövünmeye ya da aşırı hareketlerle ızdırap ifade etme görüntüsü yok, üzüntünün kendisi yüceltildi.
2- ONUR : Su ve yiyecek kuyruklarındaki disiplin : Hiçbir kaba söz ya da sert el , kol hareketi yok. Sakinlikleri övgüye değer.
3- YETENEK : Örneğin, inanılmaz mimarileri . Binalar sallandı ama yıkılmadı.
4- ERDEM : İnsanlar sadece o anda gereksinimleri olanları aldılar. Herkes bir şeyler olabilsin diye.
5- DÜZEN : Hiçbir dükkanda yağmalama yok . Korna çalmak,sollamak yok, sadece anlayışları tavırları var.
6- ÖZVERİ : Elli çalışanı deniz suyu pompalamak için nükleer reaktörlerin içinde kaldı. Bunların yaptıklarının karşılığı nasıl ödenebilir?
7- DUYARLILIK : Lokantalar fiyatlarında indirim yaptı.Korunmayan bir bankamatiğe hiç kimse saldırmadı . Güçlüler zayıflara baktı.
8- EĞİTİM : Yaşlılar ve çocuklar dahil herkes ne yapacağını tam olarak biliyordu. Aynen de yaptılar.
9- MEDYA : Bültenlerde kendilerini mükemmel bir şekilde dizginlediler.
10- VİCDAN : Bir mağazada elektrikler kesildiğinde insanlar aldıkları şeyleri tekrar raflara koydular ve sessiz bir şekilde çıktılar. Ülkeleri dev bir felakete uğramış durumdaki Japon vatandaşlarından Dünya ‘ nın alacağı çok ders var.
Bir parkta oturup aydın dostumun bu manifestunu düşünürken yanımdaki masaya bir adam oturdu.
Adam kendi kendine konuşuyordu. Anladığım kadarıyla kafasında benim gibi ses var. Garson geldi. Adamı masadan kaldırmak istedi.
Müdahale ettim. Adamı kendi masama aldım. Çay ikram ettim. Adam konuşmaya devam ediyordu. “ Hırsızın , soysuzun karşısında ceket düğmelerler , deli diye beni kovarlar.
İmam vaiz veriyor. Sen doğmadan binlerce yıl önce , hatta galubeladan önce Allah cc. Ne kadar yaşayacağımızı , başımıza neler geleceğini alnımıza yazmış .” diyor.
Sen ne yaparsan yap ‘ yazın ‘ değişmez diyor, iyide Allah cc. Kur’anda “ aklınızı kullanın .” diyor . Aklımızı kullanmayacaksak mal gibi yaşayacaksak , o bir dünyda Allah cc. bize ne soracak ? .. !..
“ Yoksulu , yetimi itip kakacaksın, ondan sonra da koşa koşa camiye gideceksin , hacca gidip temizleneceksin .“
Ne demek istedi bilmiyorum ama “ okyanusun en derin yeri 14 bin kilometre “ deyip ikram ettiğim üçüncü çayı da içti.
Anlattı , anlattı, anlattı, “ seni yordum.” dedi . Akıllıların açık bırakıp gittiği şeker kutularını ‘içine kuş pisler’ diyerek kapattı.
Sen kimsin (?..) tanışalım dedim. ‘boşver bir adam işte ‘ deyip gitti !..

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...