logo

Birlik olmalıyız, ama nasıl?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Daha önceleri Vezirköprü’nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik.
Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü.
Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler.
Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti.
Türkiye’de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıfladığı gibi bölgedeki gücünü de kaybetti.
(Bugün nüfusu da azalan Vezirköprü’nün yakın zamanda oy deposu olarak bile görülemeyeceği de bir gerçek)
Vezirköprü özellikle üretim faaliyetlerinde sağlanan desteklerden yararlanamayan bir ilçe haline gelerek, büyümesinin önünde yaşanan büyük engeli kaldırmaktan aciz kaldı.
Devlet yatırımlarının İlçeye alınması yönünde de gerekli adımları bir türlü atamayınca elinde eski bir cezaevi ve (özelleştirmeden alınan ve bu şekilde alınarak tek çalışan fabrika olan Vezirağaç) ORÜS sonrasında maalesef bir adım yol alamadık.
Yıllarca İlçede bir Organize Sanayi Bölgesi olmasının gerekliliğini iddia ettik. Sonunda bunun için adımlar atılmaya başlandı. Ancak her geçen gün Vezirköprü’nün aleyhine işliyor.
Oysa tarım ve hayvancılık başta olmak üzere, özellikle iş gücü bakımından da önemli bir girdiye sahip bir ilçe Vezirköprü. (Bugün Merzifon’dan yarın belki Havza’dan eleman alınacak anonsları yapılması ilçe için üzücü değil midir?)
Bugün etraftaki ilçelerle kıyasladığımızda günden güne erimeye devam eden bir ilçe var elimizde.
Tek parti iktidarlarından da yararlanamayınca, siyasi olarak da etkinlik gösteremeyince Vezirköprü gerilemek zorunda kaldı.
Bugün geldiğimiz noktada üretimde gelişme olmaksızın sadece Havza’ya doğru büyüyen bir Vezirköprü var.
Merkezinin alan olarak genişlemesinin getirileri ve götürüleri tartışılır.
Ancak Vezirköprü’nün yapacağı yatırımlar ve atacağı adımlar için biraz daha hızlı davranması şart. Eğer bu adımlar ivedilikle atılamazsa günden güne erimeye devam edecektir.
Bunun için bir arada davranmayı öğrenmiş ilçe olmamız da bir gereklilik. Herkesin birbirini sevmesini bekleyemeyiz belki ama ortak çıkarlarda bir araya gelinmezse, herkes bu çıkarlara destek vermezse nasıl ilerlemeye başlayabilir, nasıl hızlandırabiliriz?
Etraftaki ilçelerin tutkunluğunu anlatırken, kendi ilçemizdeki küçük çıkar çatışmaları yüzünden birbirimizin arkasından kuyu kazmaya çalışan bir ilçe görüntüsü ortaya koymayı sürdürürsek, dışarıdaki insanların bizi daha kolay atlatmalarına ve kullanmalarına daha fazla devam edersek kimin ekmeğine yağ sürmüş oluruz?

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...