logo

Doğru isim sizce kim?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün kenevir ile ilgili yaşadıkları sonunda bir milletvekilinin gündemine girebildi.
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Vezirköprü’ye kenevir üzerinden haksızlık yapıldığını iddia ediyor. Kenevir üzerinden hayal tacirliği yapıldığını ekliyor sözlerine.
Samsun’un 9 milletvekilinden birinin bile olsa dikkatini çekebilmiş olması Vezirköprü adına önemli bir gelişmedir.
Bu gelişmeyi yakında seçim olacağına bile yorabiliriz.
Tarım ilçesi olduğunun altının çizilmediği konuşma olmadığı halde Vezirköprü’de neden bir ilçe Tarım Müdürlüğü binası olmadığını anlatabilen bir milletvekili görmediğimiz gibi, bunu eleştiren bir vekilimizin de olmadığını hatırlayalım.
Kunduz Kamp Eğitim Merkezi yapılacağı açıklanan güzelim ormanın güzelim yeşil alanlarına serpiştirilmiş birkaç parça betondan sonra tabiri caizse güzelliği mahvettikten sonra “müteahhit işi bırakıp, gitti; ne yapalım?” diyenlere rastladık da mesela “Kunduz Kamp Eğitim Merkezinin hayata geçmesi için şu girişimlerde bulunduk” diyeni görebildik mi?
Vezirköprü-Havza yolu için bir iki milletvekilinin sesini duyduk Allah için. Muhalefet vekilleri de olsa sesleri çıktı. Bugün bu yolun çalışmalarının ne halde olduğunu soran bir vekile rastlıyor muyuz? Gerçekten söylenen vaat edilen tarihlerde Vezirköprü’nün yıllarca süren yol çilesi bitecek mi, yoksa Ticaret Odası Başkanı Fişekci’nin iddia edildiği gibi yıllarca tamamlanmayacak mı?
Sanayi ve turizm için seslerinin çıkmayacağını tahmin ettiğimiz sayın milletvekillerimiz kenevir için ses çıkarırlar mı acaba?
Sayın Hancıoğlu’nu tenzih ederek söylemek gerekirse, Samsun’un milletvekillerinden her zaman Vezirköprü’nün milletvekili olduğunu söyleyenlerin bu yüzden Vezirköprü’nün başka vekile ihtiyacı olmadığını iddia edenlerin önümüzdeki günlerde Vezirköprü’ye geldiklerini görürsek bu sadece bir seçim gezisi demeyecek miyiz?
Bunları bugün bir kenara bırakarak kenevire geri dönelim.
Kenevirin önümüzdeki dönemde Vezirköprü’de sadece ekiminin yapılmasının kesinleştiğini söylemek mümkün. Eğer bu yıl ürünleri alacağını söyleyen firmalar sözlerinde dururlarsa birkaç yıl içerisinde ekimin artacağını söylemek için falcı olmaya gerek yok.
Peki sanayisinin de Vezirköprü’de küçük de olsa yer alması için yapılacak bir şey yok mu?
Muhalefet milletvekilleri kusura bakmasınlar ancak burada iş iktidar partisinin vekillerine düşüyor. Gerçi bugünkü yaşadığımız sistemde milletvekillerinin bile bakanlarla ya da Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin mümkün olmadığı haberlerine göz önüne alırsak onlarda kusura bakmasınlar geriye aklımıza gelen tek isim kalıyor.
Çiğdem Karaaslan.
Ak Parti Samsun Milletvekili olmasının yanı sıra Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ötürü yapılacak işlerle ilgili olanlarla görüşme imkânının daha fazla olduğunu düşünüyorum.
Bu durumda Vezirköprü’nün konularını Çiğdem Karaaslan ya da benim aklıma gelmeyen diğer isimlere ulaştırılması kalıyor ki, belki de Vezirköprü’nü asıl sıkıntısı burada; bu isim kim?

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...