logo

Eskiden fıkralar..


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçirdiğimiz Ramazan Bayramı sorasında hemen canınızı sıkmak istemem.
Bu yüzden birkaç fıkra ile bu haftaki yazımı tamamlayacağım.

-Adam kasa soyup, para çalmaktan yargılanıyormuş. Yargıç sanığa sormuş;
-Bilal, anlat bakalım, dükkana nasıl girdin? Kasayı nasıl açtın?…
Hırsız yargıca;
-Hakim Bey, siz beni yargılıyor musunuz yoksa hırsızlık öğrenmek mi istiyorsunuz?…” Deyince; ortalığı bir kahkaha basar.!

Birkaç Bektaşi fıkrası daha:

Bektaşi’nin beyaz gömleği iyice kirlenmiş… Dostlarından biri, bire kardeşim şu gömleğini yıkasana. Bektaşi: Yine kirlenir, demiş, dostu; gene yıkarsın; Bektaşi; gene kirlenir.! Dostu; gene yıkarsın; deyince; Bektaşi; dayanamamış:
-Ha kardeşim bu dünyaya gömlek yıkamaya mı geldik!? Demiş.

-Bektaşi babası şehrin valisiyle görüşmek istemiş. Sokmamışlar. “Valinin akrabasıyım ve ondan büyüğüm” deyince içeri almışlar. Gidip baş köşeye kurulmuş, vali sormuş:
-Seninle nerden akraba oluyoruz?
-Evet ikimizde Hz. Adem’in evladıyız!
-Peki benden nasıl büyüksün?
-Şimdi sen nesin?
-Valiyim!
-Sonra ne olabilirsin?
-Vekil!
-Daha sonra?
-Belki Başvekil!
-Ondan sonra?
-Ondan sonra hiiiçç!
Bektaşi gülerek yanıtlamış: Gördün mü ya, vali hazretleri, ben daha şimdiden “hiiiçim!…

-Sonradan görme biri, sırtına giydiği çok değerli bir kürkle dururmuş. Bektaşi babalarından biri dayanamayarak adama şöyle demiş:
-Sırtındaki kürkle kurulup durma… O, onca zamandır içinde taşıdığı sahibini bile hayvanlıktan kurtaramadı!
Orta yaşlı adam cezaevine düşmüş. Bir süre sonra cezaevinde hastalanınca hastaneye göndermişler. Hastanede damar sertliğinden adamın ayak parmaklarını kesip tedavisi tamamlanınca cezaevine geri göndermişler.
Bir süre sonra adamın ayaklarının yarası yeniden nüksedince, adamı tekrar hastaneye göndermişler. Bu kez de bacaklarının dizden altını kesmişler. Bir süre hastanede tedavi olunca tekrar hastaneye göndermişler.
Adam, bir süre sonra tekrar hastalanmış bu kez hastanede kalçalarından kesip cezaevine geri gönderilince; Baş Gardiyan (İnfaz Koruma Memuru) cezaevi müdürüne çıkmış.
-Müdür Bey; bu adamı bir daha hastaneye göndermeyelim. Der.
Neden? Demiş müdür.
-Efendim, bu adamı parça – parça cezaevinden kaçırıyorlar. Demiş Baş Gardiyan.

Yanlışa karşı bir fıkra:

Adam kalabalığın ortasına oturmuş basıyormuş palavrayı:

-Hz. Yusuf oğlu Hasan’ı Allah için Kurban edecekti, tam o sırada gökten kurban için bir keçi indi!
Dinleyen biri dayanamayıp müdahale etmiş,
-Sus be adam hep yanlış anlatıyorsun!
Adam;
-Neresi yanlış?
Müdahale eden
-Neresini düzelteyim be kardeşim;
-Bi kere oğlunu kurban etmek isteyen Hz. Yusuf değil, Hz. İbrahim. Oğlunun adı Hasan değil, İsmail. Gökten kurban olarak inen keçi değil. Koç’tur.

Bir de Ömer Hayyam’ın dörtlüğü:
Can bu tende kaldıkça coşup eğlenin.
Kınayan çıkarsa sakalına edeyim.
Benimle uğraşacağına şerefsizler
Önce kendileri adam olsun, göreyim…

Share
1203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...