logo

FAKÜLTE


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

19 Mayıs Üniversitesi Vezirköprü Meslek Yüksekokulu..

Açılması yıllar alan, ilçe dışında olmasından belki, Vezirköprü’yle çok fazla ilişki kuramayan bir okuldu.

Son birkaç yıl içerisinde bu durum değişti. Bunun ana mimarı bir önceki Yüksekokul Müdürü Gonca Özdemir Tarı oldu. Sayesinde Vezirköprü hemen yanında bir üniversite olduğunu fark etti.

Bugün Meslek Yüksek Okulu başında bir Vezirköprülü var. Prof.Dr. Kemalettin Şahin. İlçesi ve okulu adına proje üreten ve geleceği için mücadelesini bırakmayan bir bilim insanı.

Vezirköprü MYO’da Bilgisayar Teknolojileri, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri, Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri, Muhasebe ve Vergi ve Ormancılık Bölümü bulunuyor. Kemalettin Bey’in çabalarıyla açılan Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü ise önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacak.

Vezirköprü’ye Meslek Yüksek Okulu açıldıktan hemen sonrasında bir FAKÜLTE olması gerektiğini söyledik. Bu sayede daha çok bölüm ve öğrenci Vezirköprü’ye gelecek, buradan yetişmiş gençler bu ilçeyi unutmayacak, bacasız fabrika olarak çalışacaktı.

Vezirköprü’de, her zaman olduğu gibi, yüksekokul ile ilgilenenler “buraya iki adamımızı sokalım, gerisi ne olursa olsun” zihniyetiyle fakülte için tabiri caizse kıllarını kıpırdatmadılar.

Öyle ya, daha hastane postane gibi adam sokulması gereken yerler varken, ilçe siyasetçileri fakülte gibi angarya bir işle mi uğraşacaklardı?

Yaklaşık 1300 öğrencisi bulunan Vezirköprü MYO’da edindiğimiz bilgilere göre, bu sayının sadece yarısı ders alıyor.

100 bin nüfuslu ilçede binlerce kişi üniversite ve benzeri sınavlara giriyor; hiç olmazsa sınavlar bu ilçede yapılsın savımız MYO idarecileri tarafından yukarıya iletilse de, halen bir cevap gelmedi.

Geçtiğimiz ay üniversite senatosu Vezirköprü’de toplandı. Birlikte yemekler yendi, sohbetler edildi, gülündü, eğlenildi. İlçenin turistik yerleri gezildi ve görülemeyen yerlerin de görülebilmesi için tekrar gelinmesi sözü alınıp verilerek yolcu edildiler.

Bu geziden arta kalanlara bakıyoruz; Üniversitede Vezirköprü’nün taleplerinin karşılanmasını sağlayacak bu kişilere, talepleri ileten kimse olmadı. Siyasetçilerimiz güzel ağırlama yapıyor ama Vezirköprü adına bir söz alamıyor. Burada bir eksiklik olduğunu da kimse kabul etmiyor.

Yukarıda ismini saydığımız bölümlere ise geçtiğimiz yıl çok az sayıda kayıt yapıldığını öğrendik. Bu bölümlerden birkaçının (Çocuk gelişimi ve Ormancılık hariç) kapanması bile gündeme gelebilecek.

Yani biraz olsun Vezirköprü’ye nefes veren MYO önemli bir kısmını kaybedebilir. Bunun en önemli sebebi öğrencilerin diğer bölümlerden mezun olduklarında iş bulabilme imkanı görmemeleri.

Burada bir Sağlık Meslek Yüksekokulu gibi gençlerin mezun olur olmaz iş bulmalarını sağlayacak bölümler açılması gerektiğini de defalarca kaydettik.

Ancak, yine biz söyleyip biz dinledik.

Şimdi bir önerimiz daha var; buraya (bir adım daha ileri giderek), bir sağlık MYO açılsın; hatta boşaltılan Atatürk Okulu da buraya uzunca yılığına bedelsiz olarak tahsis edilsin.

Bu kez sadece işe girecekler değil, tüm Vezirköprü kazansın..

Share
583 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...