logo

FAKÜLTE


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

19 Mayıs Üniversitesi Vezirköprü Meslek Yüksekokulu..

Açılması yıllar alan, ilçe dışında olmasından belki, Vezirköprü’yle çok fazla ilişki kuramayan bir okuldu.

Son birkaç yıl içerisinde bu durum değişti. Bunun ana mimarı bir önceki Yüksekokul Müdürü Gonca Özdemir Tarı oldu. Sayesinde Vezirköprü hemen yanında bir üniversite olduğunu fark etti.

Bugün Meslek Yüksek Okulu başında bir Vezirköprülü var. Prof.Dr. Kemalettin Şahin. İlçesi ve okulu adına proje üreten ve geleceği için mücadelesini bırakmayan bir bilim insanı.

Vezirköprü MYO’da Bilgisayar Teknolojileri, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri, Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri, Muhasebe ve Vergi ve Ormancılık Bölümü bulunuyor. Kemalettin Bey’in çabalarıyla açılan Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü ise önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacak.

Vezirköprü’ye Meslek Yüksek Okulu açıldıktan hemen sonrasında bir FAKÜLTE olması gerektiğini söyledik. Bu sayede daha çok bölüm ve öğrenci Vezirköprü’ye gelecek, buradan yetişmiş gençler bu ilçeyi unutmayacak, bacasız fabrika olarak çalışacaktı.

Vezirköprü’de, her zaman olduğu gibi, yüksekokul ile ilgilenenler “buraya iki adamımızı sokalım, gerisi ne olursa olsun” zihniyetiyle fakülte için tabiri caizse kıllarını kıpırdatmadılar.

Öyle ya, daha hastane postane gibi adam sokulması gereken yerler varken, ilçe siyasetçileri fakülte gibi angarya bir işle mi uğraşacaklardı?

Yaklaşık 1300 öğrencisi bulunan Vezirköprü MYO’da edindiğimiz bilgilere göre, bu sayının sadece yarısı ders alıyor.

100 bin nüfuslu ilçede binlerce kişi üniversite ve benzeri sınavlara giriyor; hiç olmazsa sınavlar bu ilçede yapılsın savımız MYO idarecileri tarafından yukarıya iletilse de, halen bir cevap gelmedi.

Geçtiğimiz ay üniversite senatosu Vezirköprü’de toplandı. Birlikte yemekler yendi, sohbetler edildi, gülündü, eğlenildi. İlçenin turistik yerleri gezildi ve görülemeyen yerlerin de görülebilmesi için tekrar gelinmesi sözü alınıp verilerek yolcu edildiler.

Bu geziden arta kalanlara bakıyoruz; Üniversitede Vezirköprü’nün taleplerinin karşılanmasını sağlayacak bu kişilere, talepleri ileten kimse olmadı. Siyasetçilerimiz güzel ağırlama yapıyor ama Vezirköprü adına bir söz alamıyor. Burada bir eksiklik olduğunu da kimse kabul etmiyor.

Yukarıda ismini saydığımız bölümlere ise geçtiğimiz yıl çok az sayıda kayıt yapıldığını öğrendik. Bu bölümlerden birkaçının (Çocuk gelişimi ve Ormancılık hariç) kapanması bile gündeme gelebilecek.

Yani biraz olsun Vezirköprü’ye nefes veren MYO önemli bir kısmını kaybedebilir. Bunun en önemli sebebi öğrencilerin diğer bölümlerden mezun olduklarında iş bulabilme imkanı görmemeleri.

Burada bir Sağlık Meslek Yüksekokulu gibi gençlerin mezun olur olmaz iş bulmalarını sağlayacak bölümler açılması gerektiğini de defalarca kaydettik.

Ancak, yine biz söyleyip biz dinledik.

Şimdi bir önerimiz daha var; buraya (bir adım daha ileri giderek), bir sağlık MYO açılsın; hatta boşaltılan Atatürk Okulu da buraya uzunca yılığına bedelsiz olarak tahsis edilsin.

Bu kez sadece işe girecekler değil, tüm Vezirköprü kazansın..

Share
599 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...