logo

İnsanlar devletin gözünde kaç para ediyorlar?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçemizin cennet köşelerinden olan Kuruçay ve Altınkaya Mahallelerinin olduğu Kayıkbaşı olarak nitelenen bölge (Şahinkaya Kanyonu) 30 yıldan fazla bir zamandır çözüm bekliyor.

Çözümden kasıt; bu mahallelerin yanı sıra, Alaçam ve Bafra’yı da Vezirköprü’ye bağlayacak olan bir KÖPRÜ yapılmasıydı.

Bilenler bilir; karayolu bağlantısı Kayıkbaşı’nda kesilir, suyun karşısına feribotla geçilir, daha sonra karayolu ile istediğiniz yola devam edilir.

30 yıldır böyle.

Televizyon programlarında, haberlerde yer almış yaygın basında dahi defalarca dile gelmiş bir sorundur.

Suyun ilk olarak eski köprüyü altına aldığı ilk yıllarında bölge insanı kendisine çözüm üretmek zorunda kalmış ve o günlerden bu zamana kadar, gerek köylülerinin gerekse suyun karşı tarafında işi olanları karşıya geçmeleri için taşımayı iş olarak benimsemişti.

Ahşaptan geniş bir kayıktı bu. Vatandaşlar bu tahta kayıkla hastalarını, hayvanlarını, ürettikleri ürünleri, arabalarını, traktörlerini, minibüslerini ve kendilerini 30 yıl taşıdılar. Hatta yangın olduğunda itfaiye aracı bile geçirdiler karşı tarafa.

Buranın sıkıntısı da geneldeki diğer sıkıntılar gibi seçimler yaklaştıkça ısıtılan sıkıntılardan biri haline geldi.

Oysa daha önce de, “burası bu kadar para etmez; buraya köprü yapmak için harcanacak parayla köyleri taşısak daha uygun olur.” gibi fikirler ortaya atılmıştı.

Oysa GÖÇ etmenin sıkıntısını, yeni yaşama ayak uydurmanın sıkıntısını Vezirköprü daha önce de yaşamıştı.

Üstelik Samsun’da hem nüfusu bu bölge kadar olmayan, hem de önemi buraya yapılacak bir köprü kadar olmayan köprüler yapılmıştı. İddialar; bu köprülerin maliyeti kadar bir maliyetle buraya da köprü yapılabileceğiydi.

Elimizde bir maliyet şeması yok, resmi olarak buraya bir proje dahi çizilmesine çalışılmadığı için sadece ‘çalışacağız’ diyerek oyalanan vatandaşlara ciddi bir maliyet söylenemedi.

Soruyu başka türlü sorarsak; “Kuruçay ve Altınkaya bölgesinde yaşayan insanlar devletin gözünde kaç para ediyorlar?” açıklanmadı.

Sonunda bir resmi ağız, Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt ‘buraya köprü olmaz’ diyerek 30 yıldır sallantıda durarak insanların umutlarını sürdürten politikaya son verdi. Keşke daha önce birileri bu kadar net bunu söyleseydi de, vatandaşlar ona göre davransalardı. Belki zamanında Tülay Bakır’ın farklı düşüncelerini dinleyerek yol alabilirlerdi.

Şimdi Büyükşehir Belediyesi buraya feribot alarak çözüm olacakmış; Samsun’daki gazeteler de buna alkış tutmuşlar.

Büyükşehir; hem bölgeye yatırım yapmamış, hem turizm gelirine göz koymuş, hem de 30 yıldır bölge halkını taşıyan üç beş kuruş kazanmaya çalışan feribotçulara rakip olacakmış.

Gerçekten alkışlanacak bir yatırım…

Share
588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...