logo

İnsanlar devletin gözünde kaç para ediyorlar?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

İlçemizin cennet köşelerinden olan Kuruçay ve Altınkaya Mahallelerinin olduğu Kayıkbaşı olarak nitelenen bölge (Şahinkaya Kanyonu) 30 yıldan fazla bir zamandır çözüm bekliyor.

Çözümden kasıt; bu mahallelerin yanı sıra, Alaçam ve Bafra’yı da Vezirköprü’ye bağlayacak olan bir KÖPRÜ yapılmasıydı.

Bilenler bilir; karayolu bağlantısı Kayıkbaşı’nda kesilir, suyun karşısına feribotla geçilir, daha sonra karayolu ile istediğiniz yola devam edilir.

30 yıldır böyle.

Televizyon programlarında, haberlerde yer almış yaygın basında dahi defalarca dile gelmiş bir sorundur.

Suyun ilk olarak eski köprüyü altına aldığı ilk yıllarında bölge insanı kendisine çözüm üretmek zorunda kalmış ve o günlerden bu zamana kadar, gerek köylülerinin gerekse suyun karşı tarafında işi olanları karşıya geçmeleri için taşımayı iş olarak benimsemişti.

Ahşaptan geniş bir kayıktı bu. Vatandaşlar bu tahta kayıkla hastalarını, hayvanlarını, ürettikleri ürünleri, arabalarını, traktörlerini, minibüslerini ve kendilerini 30 yıl taşıdılar. Hatta yangın olduğunda itfaiye aracı bile geçirdiler karşı tarafa.

Buranın sıkıntısı da geneldeki diğer sıkıntılar gibi seçimler yaklaştıkça ısıtılan sıkıntılardan biri haline geldi.

Oysa daha önce de, “burası bu kadar para etmez; buraya köprü yapmak için harcanacak parayla köyleri taşısak daha uygun olur.” gibi fikirler ortaya atılmıştı.

Oysa GÖÇ etmenin sıkıntısını, yeni yaşama ayak uydurmanın sıkıntısını Vezirköprü daha önce de yaşamıştı.

Üstelik Samsun’da hem nüfusu bu bölge kadar olmayan, hem de önemi buraya yapılacak bir köprü kadar olmayan köprüler yapılmıştı. İddialar; bu köprülerin maliyeti kadar bir maliyetle buraya da köprü yapılabileceğiydi.

Elimizde bir maliyet şeması yok, resmi olarak buraya bir proje dahi çizilmesine çalışılmadığı için sadece ‘çalışacağız’ diyerek oyalanan vatandaşlara ciddi bir maliyet söylenemedi.

Soruyu başka türlü sorarsak; “Kuruçay ve Altınkaya bölgesinde yaşayan insanlar devletin gözünde kaç para ediyorlar?” açıklanmadı.

Sonunda bir resmi ağız, Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt ‘buraya köprü olmaz’ diyerek 30 yıldır sallantıda durarak insanların umutlarını sürdürten politikaya son verdi. Keşke daha önce birileri bu kadar net bunu söyleseydi de, vatandaşlar ona göre davransalardı. Belki zamanında Tülay Bakır’ın farklı düşüncelerini dinleyerek yol alabilirlerdi.

Şimdi Büyükşehir Belediyesi buraya feribot alarak çözüm olacakmış; Samsun’daki gazeteler de buna alkış tutmuşlar.

Büyükşehir; hem bölgeye yatırım yapmamış, hem turizm gelirine göz koymuş, hem de 30 yıldır bölge halkını taşıyan üç beş kuruş kazanmaya çalışan feribotçulara rakip olacakmış.

Gerçekten alkışlanacak bir yatırım…

Share
859 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...