logo

Modern anlayışa göre geliştirilen Samsun Fuarını Ticaret Bakanı Açtı 6 Temmuz 1969 Pazar

Modern anlayışa göre  geliştirilen Samsun Fuarını Ticaret Bakanı Açtı 6 Temmuz 1969 Pazar

Geçtiğimiz Salı günü mahşeri bir kalabalık huzuru ile Samsun Fuarı Ticaret Bakanı Ahmet Türkel tarafından açılmıştır.
Fuar, Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer, gelişen fuarın durumunu anlatan konuşmasını takiben ticaret bakanının konuşmasından sonra fuar açılmıştır.
Fuarda toplum polisi de görev almış fakat mahşeri kalabalığa emniyetsizliğe çare bulamamış itişip kakışmalar devam etmiştir. Gerek bakanın ve Samsun Valisinin fuar içinde kalabalıkta gezmesi dahil çok zor olmuştur.

Fuar için noksanlar
Fuar için bu arada noksanlıklar ve dikkate alınması gereken hususları da ilgililere kısım kısım sunacağız.
1.Fuarda çok güzel yapılmış Atatürk pavyonuna ziyaretçilerin paralı alınması haklı tenkitlere uğramaktadır.
2.Fuar bir süre sonra canlılığını yitirmektedir. Bunun için festivaller düzenlenmeli pahalı gazinoların yanında halk eğlenceleri halkın istifade edebileceği şekilde ucuz deniz kenarı lokanta ve gazinoları bulunmalıdır.
3.Çay bahçeleri, lokantalar, gazinolar sık sık kontrol edilmeli, halkın sağlığı ile oynayanlara soymaya çalışanlara aman verilmemelidir.
4.Emniyet tedbirleri yetersizdir.
5.Belediye dünyanın en kötü işini yapmış, tam fuar zamanı büsbütün kalabalıklaşan Samsun’un yapılacak yollarını koca yılı bırakıp bu zamana getirerek biraz da (iş yapıyoruz) gibi gösterişle propaganda için Samsun’u keşmekeş hale düşürmüş halk nereden geçeceğini ne yapacağını şaşırmış, trafik büsbütün berbat olmuştur.
Samsun Fuarı Turizm Yönünden de Büyük Hizmete Haiz
Samsun fuarı piyasa bakımından çok ölü bir devrede açılmasına rağmen, yarattığı muazzam hareket bakımından Samsun ve civarına hissedilir bir canlılık getirmektedir. İç turizm bakımından hayatiyeti büyük olan Samsun Fuarının durumu için rakamlara bakmak kafi: Geçtiğimiz yıl 1968’de 155 pavyon, 325 firma fuarın 130.000 m2’lik arsası üzerinde faaliyette iken bu yıl 169 pavyon, 400 üzerinde firma, 1 milyon 200 bin liralık bir bütçe ile açılmaktadır.
Belediye ve İller Bankası’nın yaptırdığı 1.5 milyon liralık ışıklandırma ve muhtelif yatırımlar buna dahil edilmiştir.
Aday Adayları Çoğalıyor
A.P.’den eski milletvekillerine ilaveten Servet Bayramoğlu, Aslan Kuyma, Hüseyin Özalp, Bafra’dan Nafiz Kurt, Terme’den Mahmut Güven, Bafra’dan Orhan Kitaplı, Havza’dan İsmet Yalçıner, Havza’dan Nuri Atalay, Samsun’dan Muzaffer Osmanoğlu, Samsun’dan Mümin Beşiktepe’nin milletvekilliğine adaylıklarını koymak için hazırlıklara başladıkları öğrenilmiştir.
Samsun CHP Milletvekili Adaylıklarına Kimler Başvuruyor?
Samsun’dan eski milletvekillerinden başka milletvekili aday adaylığı için müracaat edecekler şunlardır: 1-Gazeteci İrfan Yankutan, 2-Terzi Hüseyin Arsan, 3-Ekrem Arsan, 4-Avukat İsmail Tarhan, 5-Hurşit Toraman, 6-Öğretmen İsmet Kodaman, 7-Öğretmen Ahmet Nuri Macit, 8-Hakim Hayri Bey, 9-Mustafa Boyer.
Güven Partisi Samsun’da Faaliyete Geçti
Kuruldu, kuruluyor, kurulacak derken Güven Partisi de nihayet Samsun’da il merkezini kurmuş bulunmaktadır.
Süratle geliştiği bildirilen partinin yeni iltihaklar kazanacağı da ileri sürülmektedir.
Güven partisi Samsun teşkilatında bulunanlar ve hangi partiden geldiklerini aşağıda açıklıyoruz. Bu isimler belli başlılardan öğrenebildiklerimizdir.:
1-Şükrü Bayraktar A.P.’den, 2-Salih Elibol CHP’den, 3-Ahmet Sürek A.P.’den

Ankara’ya Giden Vezirköprü Şoför Eri Kaza Geçirdi
Şoförler Cemiyeti Başkanı Ali Bektaş, Başkan Yardımcısı Naim Baran, üye Vasfi İğci ve diğer arkadaşları Nihat Öncüler’in minibüsü ile Ankara’ya giderlerken Sungurlu’da müessif bir kaza geçirmişlerdir.
Samsun CHP İl Kongresi Yapıldı
Samsun CHP İl Kongresi Sümer Sinemasında geçtiğimiz Pazar günü yapılmıştır.
Divan Başkanlığı’na Ferda Gülay’ın seçildiği kongre sabah saat: 10.00’da ekseriyet bulunmadığı için açılmamış, yarım saatlik tehirden sonra açılmıştır. Bilhassa seçimleri bir hayli çekişmeli geçen demokratik olmadığı iddia edilen basılı liste usulleri münakaşalara yol açmıştır.
Kongrede adaylıklara müracaat edecekler konuşmuştur.

Share
152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?