logo

Müze bu ilçeye değer katar!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Medeniyetlere KÖPRÜ’lük yapmış olan Vezirköprü tarihi zenginlikleriyle ön plana çıkmalı.
İlçenin hemen her bölgesinde ayrı bir tarih fışkırıyor.
Ne tarafına gitseniz tarihin içindeki bir medeniyetin izine rastlamanız mümkün.
En son definecilerin kazmaya çalışırken yakalandıkları Öz Güney Mahallesi’ndeki kazıda çıkan mozaikler de bunun güzel örneklerinden biri. Ancak böylesi kazı çalışmaları uzun sürdüğü için maliyetleri de oldukça fazla oluyor. Doğal olarak müzelerin kendi başlarına ayırabildikleri bütçelerle sadece ‘Koruma Kazısı’ denen aç-bak-kapat kazılarına ödenek yetiyor.
Yıllardır kazısı süren Oymaağaç’taki Nerik bulgular açısından ne kadar zengin. Hatırlarsanız binlerce yıl öncesine ait fındık bile bulunmuştu. Ancak kazı ekibinin bir eli yağda bir eli balda çalışma yürüttüklerini söylemek zor. Dışarıdan bulabildikleri paralarla ne kadar yapabilirlerse o kadar kazabiliyorlar.
Yine İlçemizde bir çok kazıda bulunan yüzlerce eşyanın hikayelerini duymayan dinlemeyen yoktur.
Nerik kazısının yeni başladığı dönemlerde buluntuların ne olacağını sormuştuk. Samsun’da müzenin deposuna kaldırılacağını öğrendiğimizde “neden Vezirköprü’de sergileme imkanı yaratılmıyor?” diye araştırdık.
Dönemin AKP İlçe Başkanı Neçmi Sarıkaya bunun yolunun Vezirköprü’ye açılacak bir MÜZE olacağını, bunun ilçemize kazandırılmasını sağlamak için çalışacağını kaydetmişti.
O zaman söylediklerinin neredeyse tamamını yapan bir İlçe Başkanı olan Sarıkaya’nın girişimde bulunacağını duymak sevindirmişti. Ancak siyaseten Sarıkaya’nın İlçe Başkanlığı dönemi sona erdi. Müze fikride onun dönemiyle birlikte sona ermiş oldu.
Oysa Vezirköprü gibi yerlerde müzenin önemi ayrıdır. Müzeler, insanlığın geçmişine ait materyalleri araştırır, araştırdığı gibi çevreyi de korur. (Koruma özellikle bölgemizdeki gibi alanlarda kaçak kazıların önüne geçilmesi açısından da önemli yer tutacaktır.) Topladıkları materyalleri arşivler, belgeler, bakım onarımını yapar ve korumaya alır. Bu materyalleri sergilerken aynı zamanda eğitim de verir.
Vezirköprü’de Üniversite veya Ticari Kuruluşların finansmanını sağladığı bir müze açılması kolay görünmüyor. Ya Devlet Müzesi olacak, ya da yerel yönetim müzesi olacak. Kaldı ki, Vezirköprü Belediyesi Derici Malikanesi’nde bir yerel yönetim müzesi örneğini yaptı.
Zamanında Taşmedrese’nin Kütüphane olarak kullanılması oldukça iyi bir fikir olsa da, bugün özellikle internet sayesinde kütüphanecilik eskisi gibi değil. Daha önce de ortaya attığımız şu fikri yeniden ele almak faydalı olacaktır.
“Taşmedrese MÜZE olarak kullanılabilir ve kütüphane başka bir alana taşınabilir.”
Bu çalışma sayesinde hem tarihi bir mekanımız sağlıklı bir koruma altına alınmış olur, hem de tarihin içerisinde tarih sergilenmiş olur.
Müze için yeniden bir bina oluşturma maliyeti ortadan kalktığı gibi, Vezirköprü’yü görmeye gelenlerin ilgiyle gezebilecekleri merkezde bir Müze’si olur.
Burayı görmeye gelenler sayesinde de Şahinkaya Kanyonu’nu görüp ilçeye beş kuruş faydası olmayan turistlerin ve acentelerin Vezirköprü merkezi gezisini de tur programlarına eklemeleri sağlanmış olur.
Burada iş sadece bu vizyonu ilçeye katacak yöneticileri bulmaya kalıyor.

Share
8 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...