logo

Regaib Kandili


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Yüce Allah’ımıza hamdu senalar olsun ve onun Yüce Peygamberi bizim Peygamberimiz yani ümmeti Muhammed’in Peygamberi olan Hz Muhammed Mustafa’ya sonsuz salât-ü selam olsun.
O mübarek Peygamberi alemlere rahmet olarak gönderen Allah’ımıza şükürler olsun. Ki bizleri yine mübarek aylar mevsimine ve mübarek kandillere kavuşturdu.
2 Şubat Çarşamba günü Allah’ımızın ayı olan Recep ayına giriyoruz. Recep ayında oruç tutmak isteyen mümin ve Müslüman kardeşlerimiz 2 Şubat Çarşamba günü oruçlarına başlayabilirler.
Yine Recep ayının ilk Cuma gecesi olan 3 Şubat perşembeyi cumaya bağlayan gece mübarek Regaib kandilidir.
Recep ayı ve mübarek Regaib kandilinin biz Müslümanlara hayırlar getirmesini Yüce Allah’ımızdan dua ve niyaz ederek dini sohbet yazılarımıza başlıyoruz. Bizden hüsnü ifadeler siz okuyucularımızdan hüsnü istifadeler nasip eder inşallah.
Bilindiği üzere üç aylar; Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri ile Ramazan ayı gibi çok önemli dini gün ve geceleri içinde bulundurmaktadır.
Regaib gecesi denilmesi bol ihsan ve yüksek vergiler, bağışlar gecesi olması itibariyledir. Bu isim melekler tarafından sadır olmuştur. İşte biz Müslümanlara düşen görev, Allah-u Teala’nın rahmet ve lütfunun, ihsanının bol bol verildiği mübarek geceleri gafletten uyanmak günahtan sıyrılmak için bir fırsat bilelim.
Böyle karlı geceleri ve bereketli geceleri gaflet içerisinde günahlarla geçirmek biz müminlere yakışmaz.
Bu geceleri günahlara düşmeden değerlendirmeye çalışalım. Bu gecelerde yapılan ibadetlerin sevabı daha fazladır. Çünkü herkes gaflet uykusunda iken sen uyanık olarak Rabbine dua ve niyaz ediyorsun.
İşte ibadet hususunda, günahtan kaçma hususundan sabır gömleğini giyelim. Ve İslam’ın emrettiği güzel ahlaka kavuşmak için bu Recep ayının içinde bulunan Regaib gecesini, Miraç gecesini bir fırsat bilelim.
Mevlana Tacüddin-i Arifi’nin “Lub” namındaki kitabında şöyle bir rivayet yer alır. “Bir kimse Receb’in ilk gecesini ihya etse, kalplerin öldüğü gün o kimsenin kalbi ölmez. Allah-u Teala başı üzerinden hayır döker, anasından doğduğu gibi pak olur.
Her ayda üç gün oruç tutmak, bütün hayatını oruçla geçirmek gibidir. Bu rahmet aylarından nasibimizi almaya çalışalım. Ve bu fani dünyaya çok bel bağlamayalım. Şu dünya sevgisini, bir nebze olsun bu üç aylarda kalplerimizden çıkaralım.
Şu fani dünyaya bu kadar rağbetimiz acaba nedendir? Evlerimizin her yeri para olsa, Cenabı Hakkın verdiği rızıklar olmasa karnımız dahi doymaz. Para ne yenir ne içilir. Bütün daireler bizim olsa içinde oturduğumuz bir odadır. Bağ ve bostanlarımız olsa, içinden yiyeceğimiz bir tabaktır. Tüm dünyayı bize tapulasalar ahirete götüreceğimiz cepsiz, yakasız bir kefendir. Çaresiz bir hastalık verilse, tüm malımızı versek de deva olmaz.
Demek ki her şeyi para, mal, mülk halletmiyor. Çok yerde işe yaramaz oluyor. Zatın biri bir bağ alır, bu haberi duyan dostları “Allah hayırlı etsin bir bağ almışsın” dediklerinde “bu benim değil” demiş.
Arkadaşları gücenerek “canım herkes senin olduğunu söylüyor. Niye gizliyorsun” demişler. O da şöyle cevap vermiş: “Kardeşim bu bağı benden önceleri çok kişiler almış, hepsi de “bu benim” demiş, ama hiç birine mal olmamış, mal da mülk de para da hepsi Allah’ındır. Sadece bakma sırası benim. Bende biraz bakıp öleceğim demiş.
Öyle ise ey mümin kardeşim! Sen de dünyanın aldatıcı zevklerine aldanıp da bu mübarek ay ve gecelerden istifade etmeyi sakın unutma. Belki bir daha böyle geceleri Allah nasip etmeyebilir.
Bu günlerde ve bu gecelerde tövbe etmek için Allah’ın elim azabından kurtulmak için bir fırsat bil ve cennet nimetine kavuş.
Cenabı Hak Regaib kandilini hakkımızda hayırlara vesile kılsın. Regaib kandilini ihya edenlerden eylesin. Regaib kandili milletimize memleketimize ve İslam alemi için hayırlara vesile olsun.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...