logo

Rüşvet


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer Vatandaş Okuyucuları;

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Bildiğiniz halde günaha girerek insanların mallarından bir kısmını yemeniz için onu hakimlere idarecilere veya mahkeme hakimlerine vermeyin.”
Bu ayetle işaret edilmek istenen mana daha ziyade rüşvet ve çıkarcılıktır. Aldatma dalavere ile elde edilen tüm kazançlar haramdır. Demek ki toplumu çökerten sosyal hastalıklardan birisi de rüşvettir.
Rüşveti alıp verenler Allah (c.c.)’nun haramlarını işleyerek haksız kazanç elde etmek isteyenlerdir.
Rüşvet haklıyı haksız, haksızı haklı çıkarmak karşılığında bir kimsenin görevini kötüye kullanmak suretiyle elde ettiği haksız çıkarlardır.
Bu sebeple toplum düzeninin bozulmasında rüşvet en etkin rolü oynamaktadır.
Rüşvet alıp rüşvet verenler toplumda hak ve adalet anlayışının yıkılmasına sebep oldukları gibi, alın teri dökerek çalışanlara da kötü örnek olmaktadırlar. Bu ise çalışmayı ve verimi olumsuz yönde etkiler.
Toplumdan hak ve adalet anlayışını kaldırır. Aynı zamanda rüşvet, hak ve adalet gibi ulvi duyguların şahsi çıkarlar uğruna feda edilmesine sebep olur.
İşte rüşvetin zararı fertlerden başlayıp topluma da sirayet ettiğinden manevi mesuliyeti ve günahı da daha büyük olmaktadır.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. “Rüşveti alan da veren de cehennemdedir.” Rüşvet suçu tüm ülkelerde işlenmektedir. Hele imandan, dinden yoksun olan ortamlarda daha fazla işlenmektedir. Alan da veren de memnun olduğu için rüşvetin önü de kesilememektedir.
Allah korkusu kalplere yerleşmediği müddetçe insanları bu gibi alışkanlıklardan uzaklaştırmak söz konusu olamaz.
Allah’a, ahirete iman etmiş, Rabbinden korkan kâmil müminlerden böylesi bir davranış görmek mümkün değildir. Onlar tüm davranışlarının gözetildiğini, melekler tarafından yazıldığına kesin inanmıştır.
Böylesi bir Müslüman rüşvet alamaz! Haram paraya tenezzül edip dönüp bakmaz bile. Yaptığını menfaat ve çıkar için değil, sırf Allah rızası için yapar.
Demek ki bu gibi kötü alışkanlıkların önünü almanın tek yolu vardır. O da İslam gençlerinin kalbine Allah korkusunu yerleştirmektir.
Allah’ı ve Peygamberi tanıtmaktır. Bu inanç ve duygu yerleştiği takdirde artık toplumda huzur ve selamet içinde yaşar. Çünkü Allah’tan korkandan korkulmaz. Ondan herhangi bir kötülük beklenmez. Ama insanların kalplerinden Allah sevgisini ve korkusunu çıkarırsanız, onları imandan ve dinden uzak yetiştirirseniz artık o toplumdan her türlü kötülük beklenir.
O toplumun emniyeti huzuru kalmaz, adeta o toplum anarşi odağı olur. Cehennem olur. İstesek de istemesek de sevsek de sevmesek de hepimiz ahiret yolcusuyuz ve ahirete mutlaka göç edeceğiz.
Yüce Rabbimiz bizleri mahşer meydanında toplayacak yaptıklarımızın hesabını bizlerden mutlaka soracaktır. Cenabı Hak rüşvet yemeyenlerden ve rüşvet almayanlardan eylesin.
Cenabı Hak mahşer gününde hesabını selametle verenlerden eylesin. Cenabı Hak Müslüman olarak hayata veda etmeyi nasibi müesser buyursun.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...
 • KURTULUŞ HEP BİRLİKTE

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Sulama Barajı bundan 20 yıl önce Ak Parti iktidarının ilk yılında, zamanın Devlet Bakanı Abdüllatif ŞENER tarafından hizmete açılmıştı. 20 yıldır sulama kanalları yapılıp bu güne kadar halkın hizmetine sunulamayan barajdan, geçen yıllarda kısmen bazı köylere hizmet vermeye başlanmıştı. 20 yıl sonra 13 köye daha su verilerek nihayet barajdan yararlanılmaya başlanmıştır. Barajın yapımı önceki iktidarlar zamanında planlanıp inşa edilmiş, hizmete hazır hale getirilmiş olduğu halde 20 yıl su kanalları yapılarak halkın hizmetine ...
 • 20 yıl sonra olsa da!..

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Barajı'ndan 13 köy daha sulanmaya başlandı. Yaklaşık 20 yıl önce (2003'te) baraj açılışını zamanın Başbakan Yardımcısı olan Abdüllatif Şener'in yaptığı Duruçay Barajı'nın epey gecikmeden sonra da olsa sulamaya başlaması mutlu etti. Aradan geçen bunca zamanda 13 köyün binlerce dönümlük arazisinin neden sulanmadığını, bunu ilçeye ekonomik olarak ne kadar kayıp yaşattığını soracak kimse olacağını sanmıyorum. Öyle ya, bu kadar zamanda zaten olmayan bir ekim türüydü bu köyler için. Sulama sezonu başlangıcında, barajın sulamaya kavuşturulan ...
 • BİR DE ERKEK FİL GEREKLİ

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Nasrettin Hoca ile Timur (Nam-ı diğer Aksak Timur) aynı dönemde yaşamışlar. Aksak Timur, Nasrettin Hoca'nın bölgesine bir dişi fil saldırır. “Fil o bölgede serbestçe dolaşsın, özgürce yaşamını sürdürsün” emri verilir. Aradan zaman geçer fil, çevre köylerden bahçeleri, bağları, ormanları tarumar eder. Durumdan zarar gördükleri için rahatsız olan köylüler, toplanarak Nasrettin Hoca'ya giderler.” Önümüze düş, Timur'a gidelim, bu fili bölgemizden alsın” derler. Hoca, köylüleri peşine takar, birlikte Timur'un sarayına doğru yola çıkarlar. Sarayı...