logo

18 Ocak 2017

“Taraftarımız bizden şampiyonluk bekliyormuş..”

“Taraftarımız bizden  şampiyonluk bekliyormuş..”

Vezirköprü Belediyespor Teknik Direktörü Metin Yılmaz 2016-2017 sezonunun ilk yarısını Gazetemize değerlendirdi.

Vezirköprü Belediyespor Teknik Direktörü Metin Yılmaz, ilk yarıyı değerlendirdi.
Yılmaz; bu sezona yeni yönetim, yeni antrenör ve Vezirköprüspor’da yetisen, çeşitli nedenlerden dolayı takımdan ayrılan futbolcuları tekrar takım bünyesine katarak alt yapıdan da genç oyuncularla başladıklarını belirtti.
Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Daha sonra ise transferin son günlerinde yurt dışından iki futbolcuyu kadromuza katarak müsabakalara başladık. İlk yarının genel değerlendirmesini yapacak olursak beklediğimiz puana ulaştık. Ama daha fazlası da olabilirdi. Üç dört maçın dışında bazı maçları hak etmediğimiz şekilde kaybettik. Bu da yeni bir takım için normaldir. Ben hep şunu söyledim. Vezirköprü’nün çoçuklarıyla yada bir şekilde Vezirköprü’de ikamet eden futbolcularla da bu takım rahatlıkla bu ligde kalır. Eğer siz transfer yapıp dışarıdan 10-15 futbolcu alıyorsanız başarılı olmak zorundasınız.
Transfer yapan başarıyı arar…
Yeni ligi 5’inci veya 7’inci bitirmeyeceksiniz. Şahsi prensiplerim adına söylüyorum; eğer dışarıdan 10-15 tane futbolcu aldırır da ligi 3. bitirirsem, yani başarısız olursam, bunu üstüme alır, gereğini yaparım.
Hala taraftarlarımızdan takım kadrosundaki oyuncuların çoğunun dışarıdan olduğunu zannedenler var. Bunu da niye söylüyorum. Çünkü her yerde karşılaşıyoruz. Söylüyorlar iyi ve kötü eleştiriler de alıyoruz. Fakat genellikle olumlu eleştiriler geliyor.
Taraftarımızın çoğu ise bilinçli, gerçekten takımı takip ediyorlar.
Görülüyor ki, taraftarlarımız ‘şampiyonluk’ istiyor. Başarı istiyorlar. Haklılar da…
Çünkü takımımız yıllardır yerinde sayıyor. Nüfus yoğunluğu açısından, ekonomik anlamda, sporcu potansiyeli bakımından bizden daha geride olanlar, maalesef sporda bizden daha ilerideler. (Unutmayalım ki araştırmalar dünyada tanıtımda, reklamda futbolun bir numara olduğunu gösteriyor.) Bu demek değildir ki; diğer branşların katkısı yok, tabii ki, onların da var. Takımımızın başarılı olması demek, İlçemizin tanıtımına büyük katkı yapması demektir. Bunun için kuluplerin önce ekonomisini düzeltmesi, gelir kaynakları bulması, kulübün kendine ait tesisleri olması gerekir. Kulübe gelir getirecek araçların sağlanması gerekir.
Birlik, beraberlik önemli..
İlçemizde birlik beraberliğin sağlanması lazım. Eğer bu birlik beraberlik sağlanmazsa başarı da günümüz şartlarında çok zor gelir. Eğer bizler bunu başarırsak o zaman bakın bu takım nerelere gelecektir.
Yukarıda kısaca özetlediğim konuları yani bu birlikteliği sağlayacak olan da; İlk önce İlçenin Mülki amiri ve idari amirinin öncü olmaları gerekir. Daha sonra diğerleri, bürokratları, iş adamları, sanayicileri, esnafları, kurum ve kuruluşları, taraftarları gibi vs. Yani başarı, Şampiyonluk önce saha dışında kazanılır.
İlçemizde insanların futbola ya da spora bakış açıları yanlış. Zannediyorlar ki, sanki kahveden toplanır gibi 10-15 kişi toplanıyor, iki topa vuruyor. Ne olacak? İşte hepsi bu. Bir takımın o sahaya nasıl zorluklarla çıktığını en iyi bilenlerdenim. Bunun bir sürü arka planı var. Bunları buraya yazmakla bitiremeyiz. Tabiki bunu herkes için söylemiyorum. Bu işin ne kadar ciddi bir iş olduğunu, Kamu yararına bir faaliyet olduğunu bilen insan sayısı oldukça fazla. Ben şunu söyleyeyim:
Şu anda Vezirköprü Belediyespor bünyesinde 180 tane lisanslı sporcusu var. Bunun da ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bu çoçukların spor ahlakı ile yetişmesi, fiziksel ve ruhsal açıdan gelişmesi, kötü alışkanlıklardan uzak durması, kendine güvenen bir birey olarak büyümesi topluma faydalı bir insan olarak yetişmesi demek. Biz insanların; en azından bunu düşünmesi, böyle bilmesi ve ona göre davranması gerekmektedir.
Alt yapımızla ilgili de çalışmalarımız var. Tabiki; bir takımın alt yapısı olmazsa olmazıdır. Buraya önem vermek gerekmektedir. Hatta bana göre; A takımdan önce alt yapıya eğilinmelidir. Bununla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonra kamuoyuyla paylaşacağız.
Yönetim kurulumuzun çok ciddi çalışmaları var. Zaman zaman bunu yazılı, görsel basından sosyal medyadan duyuruyorlar. 4-5 yıllık bir planımız var. Bunları hep tartıştık, konuştuk ve bir plan yaptık. Bunların en başında da tesisleşme var. İnşallah bunu da başaracağız.
Kulüp binamız bile yok!..
Şunu özellikle söylemek istiyorum: Şu anda bir kulüp binamız bile yok. Bu Vezirköprü adına acı bir durumdur. Bakın şu anda Çarşambaspor’un, Bafraspor’un, Termespor’un, Havza Belediyespor’un, Ladik Belediyespor’un, Samsun Merkez ilçelerinden Atakum Belediyespor’un, Canik Belediyespor’un, İlkadım Belediyespor’un şu an aklıma gelmeyenler de olabilir. Bunların hepsinin tesisleri, kulüp binaları, halı sahaları vesaire gibi birçok profesyonel takımda bile olmayan çok güzel tesisleri var. Veya kendilerine tahsis edilmiş kullanıyorlar. Bizim niye yok?
Buralar da yasalar farklı mı? Onlar yapıyorlar ya da yaptırıyorlarda, Biz niye yaptıramıyoruz? İnanın insan buna içerliyor.
İyi bir tesis gerek…
Bunu ben kendim için istemiyorum. Bizler bugün varız yarın yokuz. Ama Vezirköprü’ye yakışır bir tesis yapılırsa, bunu gene Vezirköprüspor ve Vezirköprü insanları kullanacak ve ömürlük bir tesis olacaktır.
Yetkililerin bu konuya ağırlık vermelerini bununla ilgili bir adım atmalarını kulubümüz adına bekliyoruz. Sadece bizler değil, bunu tüm Vezirköprü halkı bekliyor.
Bizi Vezirköprü içinden, dışından ve hatta yurt dışından binlerce kişi takip ediyor. Bunu net şekilde görebiliyoruz. Bununla ilgili de çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.
Muhteşem taraftar..
Beni ilk yarıdaki maçlarımızda üzen şey ise; taraftarlarımıza fazla galibiyet tattıramadık. İnanın şahsen ben de taraftarlarımızın bu kadar ilgi ve alakasını beklemiyordum.
Çünkü önceki sezonlardan hatırlıyorum. Tribünlerimiz bomboştu. Yeteri kadar ilgi alaka yoktu. Ama şu an çoğu süper lig takım taraftarından bile fazla seyircimiz maçlarımıza geliyor, bizleri destekliyor.
Samsun genelinde de bu konu çok konuşuluyor. Muhteşem bir taraftarları var diye.
Bence de bu sezonki en büyük kazancımız taraftarımız. Bu da beni, yöneticilerimizi ve futbolcularımızı sevindiriyor. Bizlere itici bir güç oluyor. Hepsine canı gönülden çok teşekkür ediyorum. Sabırlı olsunlar diyorum, özledikleri başarıları inşallah Vezirköprümüze getireceğiz.

Share
851 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?