logo

Vah Vezirköprü…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta Vezirköprü’de bir süredir uğramadığımız yerlerde tur attık.

Her defasında bir kez daha Vezirköprü’nün büyüdüğü ancak, aynı oranda gelişmediği yüzümüze tokat gibi çarpıyor.

Önce ilçenin okullaşarak gelişme kaydetmesinden başka şansı kalmayan bölgesine gittik.

Gezimize Hıdırlık Mevkii’nde yeni yapılan İmam Hatip ve Endüstri Meslek Liselerinin tamamlanmayan binalarıyla başladık.

Bir süre önce işçilere paraları ödenemiyor iddialarıyla durduğu söylenen, müteahhitlerinin yarım bıraktığı iddia edilen okulların neredeyse aynı tip projelerinin kaba ve önemli ölçüde inşaatlarının bitirildiğini gördük.

Burada zamanında dikilen ağaçlar için kısa cümlelerle taziyelerimizi diledikten sonra ayrıldık.

Geri dönüşte solumuzda kalan Huzurevi inşaatına baksak mı dedik, ancak arkadaşlarımız canımız sıkılmasın dedikleri için kalbimizde bir buruklukla oradan geçip gittik.

Eski Mal Pazarı köprüsünün yanından Nalbantlı Mahallesi’nin yıkılmakta olan alanını görelim dedik. Hemen herkesin birçok anısının olduğu koca mahalleye son kez selam verelim istedik. Koruma altına alına binaların duvarlarına çakılmış yazıları görünce, TOKİ iyi ki Vezirköprü’ye geldi; düzgün bir iş çıkacak yorumunu yaptık.

(Bu bakış açımız, ertesi gün çıkan Yalı Hamamı’nın yıkıldığı haberini görünceye kadar sürdü. İnsanların daha viran haldeki hamamları görmek için kilometrelerce yol giden insanların varlığını ve elindekinin kıymetine bakmadan yıkan diğer zihniyeti düşündük. Koruma kurulunun gördüğü halde buraya neden koruma levhası asmadığına hiç aklımız ermedi.)

Oradan Fazıl Mustafa Paşa okuluna kadar geldiğimizde yeter dedik, dönelim. Ancak orada Sağlık Meslek Lisesi aklımıza geldi. Yeni binasının yerini bile bilmeyenlerimiz vardı.

Çevirdik rotayı Vezirköprü çıkışına. Eski TEKEL depolarının oradan Kadri Fişekci’nin açılamayan fabrikasının önünden yeni okulu görecek şekilde durduk. ‘Burası bitmiş’ dendi. ‘Evet epey zaman oldu’ dedim. Neden açılmadığı soruldu.

Bunu anlatmak uzun sürdü.

Birileri izin verdiği için okul inşaatı başladı ve bitirildi. Buraya gördüğünüz gibi ciddi miktarlarda paralar harcandı. Şimdi önündeki yurt binası inşaatı devam ediyor.

Hatta binanın önüne asılmış olan Çağatay Kılıç’a teşekkür ederiz yazısı bile öylece duruyor. Yani yazın bile burası bitmişti.

Milli Eğitime birkaç ay önce biz de neden açılmıyor diye sorduk. “Belediye ruhsat vermiyor. O yüzden doğalgaz bağlanmıyor, çocuklar soğukta kalacak diye açılamıyor.” cevabını aldık.

Belediyeye gittik, sorduk:

-İl Tarım Müdürlüğü ve DSİ’de burası sulama alanı içindeki tarla olduğu için oradan bize gerekli izin verilmiyor. Dediler.

Sonra sorular, sorular.

Neden tarla vasfındaki yere bina yapılmasına müsaade edildi?

Madem sulama alanıydı, inşaat ruhsatı nasıl verildi?

Devletin kurumları arasında bu kadar bağımsızlık olabilir mi?

Daha neler, neler?

Ancak “yaklaşık 3 ay önce manşetten bir kısmını sorduğumuz bu sorulara biz cevap alamadık, umarım siz cevap bulabilirsiniz” dedim.

Sözleşmiş gibi tek nefeste aynı sözler döküldü ağızlardan:

-Vah Vezirköprüm vah!

Share
811 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...