logo

Vezirköprü karar verebilecek mi?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Vezirköprü’ye geldi.
Bildiğiniz gibi, önce Vezirköprü Belediyesini, ardından Ticaret Odasını ve Fişekci Orman Ürünlerini ziyaret eden Hisarcıklıoğlu İlçemizden ayrıldı.
Hisarcıklıoğlu’nun karşılanması ve ziyaretine baktığımızda milletvekili düzeyinin üzerinde, hatta bakanlık seviyesi üzerinde bir karşılama olduğunu söylememiz mümkün.
Vezirköprü’de uzun zamandır iktidar partisi milletvekillerini görmesek de (ilçeye gelseler de halkla karşılaşmadan gidiyorlar), muhalefet milletvekillerinin ziyaretleri bu kadar şatafatlı olmuyor. En son Havza-Vezirköprü arasındaki yolun yaklaşık 15 km.sinin yol inşaatının açılışını yapmak için gelen Ulaştırma Bakanı için bile Vezirköprü’nün haberi yoktu desek yanlış olmaz.
(Burada kaldı mı, sürecek mi tartışmalarına bir nokta koymak için belirteyim. Dün (pazartesi) sabahı itibariyle çok uzun zamandır hiçbir hareket olmayan yol çalışmalarında hareketlilik gözlemledik.)
Bunları bir kenara bırakarak Hisarcıklıoğlu’nun gelişinin ilçemiz adına bomboş bir ziyaret olarak kalmadığını gördük.
Bunlardan en önemlisi Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokol gereği Vezirköprü’ye Vezirköprü’de olmayan, Vezirköprü’nün ihtiyacı olan bir okul açabileceklerini söylemiş Hisarcıklıoğlu.
Sonrasında ise Vezirköprü adına en çok korktuğumuz sözleri sarfetmiş: “Sizler şimdi gerisini görüşün parasını vermek benden. Ama ne ihtiyaç varsa o yapılacak. Milli Eğitim Bakanı’yla anlaşmamız bu.”
Hangi bölüme ihtiyacı olduğunu Vezirköprü kendisi belirleyecek.
Peki Vezirköprü bu ihtiyacı, hangi okulu ya da bölümü isteyeceğini nasıl belirleyecek?
İlçede, en azından bizim varlığını bilmediğimiz, ilçe verilerinin derlenip toplanıp, geleceğinin hangi yönde ilerleyeceğini görmemiz gerekecek olan Vezirköprü’de ihtiyaç nasıl belirlenecek?
İlçeyle ilgili rakalmalara kim sahip?
Hemen hiçbir konuda bir araya gelemeyen Vezirköprü ileri gelenleri ilçenin hangi bölüme veya okula ihtiyacı olduğu konusunda bir araya gelerek ortak bir karar verebilecekler mi?
Hatta bir adım daha ileri giderek söyleyelim; BESİ OSB’de olduğu gibi bir tarafın “yapılacak” dediği yatırımın diğer tarafın “durdurduk” demesini görürken, bir tarafın ‘a’ bölümüne ihtiyaç var diyerek girişimde bulunacağını tahmin edersek diğer tarafın ‘b’ olmalı diyeceğini tahmin etmemiz zor mudur?
Yine de, Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinde iki önemli başlıktan bahsedebiliriz.
Biri Vezirköprü’nün karar vereceği bir okul, diğeri de Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası için yeni bir bina.
Bu ikisi gerçekleşirse “Vezirköprü’de TSO ne işe yarıyor?” Sorularının cevabını da bulmuş oluruz.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...