logo

2018 HOŞGELDİN


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

2018 yılının ilk yazısını yazmak için hayırlı olması dileği ile kalemi kağıdı elime aldım, başladım yazıya!

Şöyle 20 yıl geriye doğru baktım, yıllar ülkemize ve Vezirköprü’ye ne getirmiş götürmüş diye elimdeki belgelerden şöyle bi incelemeye çalıştım.

Ülkenin kaderi ile Vezirköprü’nün kaderi birbirine oldukça benzeşiyor.

Ülkemizin Karadeniz’i Doğusu, Güneydoğusu ve İç Anadolusu sürekli batıya, olanak bulursa da yurt dışına özellikle batı ülkelerine göç ediyor.

Vezirköprü’nün konumu da aynı, sürekli göç (batı illerine) yıllardır göç devam ediyor,

Yaklaşık her ayda bir ya da iki Vezirköprülünün çalışmaya gittiği illerden ölüleri geliyor.

Geriye doğru bakıyorum Vatandaş Gazetesi’nin 20 yıl önce Vezirköprü sayfasını inceliyorum hiçbir gelişme olmamış, aynı konular aynı sorunlarla uğraşıyoruz.

Bazı okurlarımız soruyorlar, “Yahu bu Vezirköprü’de hiç mi gelişme olmuyor?” Doğru bir gün bir çocuk doğar, kendi seyri içinde büyür, adam olur ya da bir fidan dikersin, ona bakılmasa bile o fidan büyür, hayatı içinde bakmışsın bir kocaman ağaç oluvermiş.

Vezirköprü’de de bu benzer doğal gelişmeler oluyor.

Mesala; yüksek yüksek birçok binalar yapıldı, Vezirköprü sulama barajı hizmete girdi, ağır aksakta olsa bazı bölgelerimizde sulu tarım yapılıyor.

Buna rağmen 15 yıl önce zamanın AKP’li Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından hizmete açılan Duruçay Sulama Barajı halen çiftçinin hizmetine sunulamadı.

20 yıl önce olduğu gibi yine Vezirköprü’nün köy yolları sorunu devam ediyor, içme suyu sorunları çözülmüş değil, Havza- Vezirköprü –Durağan yolu  20 yıldır proje aşamasında, Şahinkaya köprüsü için bugün yapılacak, yarın yapılacak oyalaması ve yalanları devam ediyor!.

Yalandan kim ölmüş? Her seçim söz veren muktedirler çekip gidiyor, utanma, arlanma yok.

15 yıl önce 110 binlerde olan Vezirköprü nüfusu 97 binlerin altına doğru iniyor. İşsizlik diz boyu, tarım çöktü.

Buğdayı halk ihtiyacı kadar ekiyor çünkü zarar ediyor. Şekerpancarı, tütün gibi ilçede yetişen ürünler para etmiyor. Ayçiçeği emeğini ve masrafını korutmuyor.

Devlet halkın yararlanacağı iş sahaları açmıyor. Her seçimde “Vezirköprü’ye tren getireceğiz” yalanları söyleniyor, devamı yok.

Vezirköprü’nün Yeni Mahalle Uzun Sokak, Toprakkale, Tikenli gibi mahallelerine Toki’nin girmesi mutlaka sağlanmalıdır. Buralar bir savaş sonrası terkedilmiş alanlar görüntüsü oluşturuyor.

Toki’nin Nalbantlı Mahallesi çalışmalarını merakla bekliyoruz.

Vezirköprü’nün durumu böyle; birde Türkiye geneline bakalım.

Türkiye’nin de farklı bir durumu yok. “ülkenin batısına yol, köprü, tünel, havaalanı gibi yatırımlar yapıyoruz” diye kullanım hakkı yabancılara (yapan müteahhitlere ait) yatırımlar yapılıyor.

Bu yatırımlardan Türkiye sıkıntı içinde müteahhit firmalara verdiği taahhüdü karşılayamıyor. Böyle olunca da halka sürekli vergi yüklüyor.

Geçmiş yıllara ait bütçeler ne ise 2018 yılı bütçesi de aynı, soyguna, sömürüye ait, geçmiş yıllar bütçelerinden daha karanlık. (örtülü ödenek v.s)

Bu sistem ne uygulamaları ile ne politikaları ile ne de denetimi yapılmayan bütçesi ile, halktan yana değil, karanlık güçlerden yana bir bütçedir.

Devlet İstanbul’a sıkışan Türkiye halkını gelecekte ne yapacak? Allah korusun ama meydana gelecek bir depremde Türkiye nüfusunun yüzde 25 ini, ekonomisinin de en az yüzde 50 sini kaybedecektir.

Bu söylediklerimin bir bölümü de bilim insanlarının görüşüdür. O zaman bu devlet bu yükün altından nasıl kalkacaktır.

Bir takım çevrelere çeşitli yollarla köşeyi döndürmeye çalışan muktedirlerin aklı belki başına gelecek ama neye yarayacak?

Türkiye’nin yer altı ve yer üstü kaynakları iyi niyetli yöneticilerin elinde olsa, böyle üç Türkiye’yi besler.

2018′ de diğer yıllar gibi halk açısından değişmeyecek bir yıl olsa da biz umutlarımızı kırmayacağız.

Share
761 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...