logo

2018 HOŞGELDİN


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

2018 yılının ilk yazısını yazmak için hayırlı olması dileği ile kalemi kağıdı elime aldım, başladım yazıya!

Şöyle 20 yıl geriye doğru baktım, yıllar ülkemize ve Vezirköprü’ye ne getirmiş götürmüş diye elimdeki belgelerden şöyle bi incelemeye çalıştım.

Ülkenin kaderi ile Vezirköprü’nün kaderi birbirine oldukça benzeşiyor.

Ülkemizin Karadeniz’i Doğusu, Güneydoğusu ve İç Anadolusu sürekli batıya, olanak bulursa da yurt dışına özellikle batı ülkelerine göç ediyor.

Vezirköprü’nün konumu da aynı, sürekli göç (batı illerine) yıllardır göç devam ediyor,

Yaklaşık her ayda bir ya da iki Vezirköprülünün çalışmaya gittiği illerden ölüleri geliyor.

Geriye doğru bakıyorum Vatandaş Gazetesi’nin 20 yıl önce Vezirköprü sayfasını inceliyorum hiçbir gelişme olmamış, aynı konular aynı sorunlarla uğraşıyoruz.

Bazı okurlarımız soruyorlar, “Yahu bu Vezirköprü’de hiç mi gelişme olmuyor?” Doğru bir gün bir çocuk doğar, kendi seyri içinde büyür, adam olur ya da bir fidan dikersin, ona bakılmasa bile o fidan büyür, hayatı içinde bakmışsın bir kocaman ağaç oluvermiş.

Vezirköprü’de de bu benzer doğal gelişmeler oluyor.

Mesala; yüksek yüksek birçok binalar yapıldı, Vezirköprü sulama barajı hizmete girdi, ağır aksakta olsa bazı bölgelerimizde sulu tarım yapılıyor.

Buna rağmen 15 yıl önce zamanın AKP’li Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından hizmete açılan Duruçay Sulama Barajı halen çiftçinin hizmetine sunulamadı.

20 yıl önce olduğu gibi yine Vezirköprü’nün köy yolları sorunu devam ediyor, içme suyu sorunları çözülmüş değil, Havza- Vezirköprü –Durağan yolu  20 yıldır proje aşamasında, Şahinkaya köprüsü için bugün yapılacak, yarın yapılacak oyalaması ve yalanları devam ediyor!.

Yalandan kim ölmüş? Her seçim söz veren muktedirler çekip gidiyor, utanma, arlanma yok.

15 yıl önce 110 binlerde olan Vezirköprü nüfusu 97 binlerin altına doğru iniyor. İşsizlik diz boyu, tarım çöktü.

Buğdayı halk ihtiyacı kadar ekiyor çünkü zarar ediyor. Şekerpancarı, tütün gibi ilçede yetişen ürünler para etmiyor. Ayçiçeği emeğini ve masrafını korutmuyor.

Devlet halkın yararlanacağı iş sahaları açmıyor. Her seçimde “Vezirköprü’ye tren getireceğiz” yalanları söyleniyor, devamı yok.

Vezirköprü’nün Yeni Mahalle Uzun Sokak, Toprakkale, Tikenli gibi mahallelerine Toki’nin girmesi mutlaka sağlanmalıdır. Buralar bir savaş sonrası terkedilmiş alanlar görüntüsü oluşturuyor.

Toki’nin Nalbantlı Mahallesi çalışmalarını merakla bekliyoruz.

Vezirköprü’nün durumu böyle; birde Türkiye geneline bakalım.

Türkiye’nin de farklı bir durumu yok. “ülkenin batısına yol, köprü, tünel, havaalanı gibi yatırımlar yapıyoruz” diye kullanım hakkı yabancılara (yapan müteahhitlere ait) yatırımlar yapılıyor.

Bu yatırımlardan Türkiye sıkıntı içinde müteahhit firmalara verdiği taahhüdü karşılayamıyor. Böyle olunca da halka sürekli vergi yüklüyor.

Geçmiş yıllara ait bütçeler ne ise 2018 yılı bütçesi de aynı, soyguna, sömürüye ait, geçmiş yıllar bütçelerinden daha karanlık. (örtülü ödenek v.s)

Bu sistem ne uygulamaları ile ne politikaları ile ne de denetimi yapılmayan bütçesi ile, halktan yana değil, karanlık güçlerden yana bir bütçedir.

Devlet İstanbul’a sıkışan Türkiye halkını gelecekte ne yapacak? Allah korusun ama meydana gelecek bir depremde Türkiye nüfusunun yüzde 25 ini, ekonomisinin de en az yüzde 50 sini kaybedecektir.

Bu söylediklerimin bir bölümü de bilim insanlarının görüşüdür. O zaman bu devlet bu yükün altından nasıl kalkacaktır.

Bir takım çevrelere çeşitli yollarla köşeyi döndürmeye çalışan muktedirlerin aklı belki başına gelecek ama neye yarayacak?

Türkiye’nin yer altı ve yer üstü kaynakları iyi niyetli yöneticilerin elinde olsa, böyle üç Türkiye’yi besler.

2018′ de diğer yıllar gibi halk açısından değişmeyecek bir yıl olsa da biz umutlarımızı kırmayacağız.

Share
815 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...