logo

Biz istedik, eller aldı!…


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Huzurevi’ni dile getireli ne kadar oldu dersiniz?
Birçoğumuzun yaşından fazla süre olmuş. 50 yıldan fazla!..
Vatandaş Gazetesi ısrarla konuyu yazmış çizmiş, unutturmamak için elinden geleni yapmış.
Aslına bakarsanız halkın içinde de karşılık bulmuş ki, bu zamana kadar unutulmamış ve Vezirköprü’nün talebi olarak ısrarla konuşulan konulardan biri olmuş.
Vezirköprü 50 yıldan fazla süredir Huzurevi isterken ne olmuş?
Komşu ilçemiz Havza siyasetçileri ağır basmış ve Huzurevi Havza’ya kaydırılmış.
Yaklaşık 25 yıl önce başlanan Huzurevi Havza’da 2000 yılında açılmış, 20 yıldır hizmet veriyor.
Aradan geçen zamanda Havza Huzurevi’nin depreme dayanıklı olmadığı yönündeki rapor olduğu açıklanmıştı. Vezirköprü’de Huzurevi’ne ihtiyaç duyulduğu raporu da buna eklenmişti.
Verilen sözler, güya takipler falan aradan epey zaman geçti.
Yaklaşık 1 yıl önce Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis ve Kaymakamı Kudret Kurnaz’ın aslında pek inanmadığımız “işin üzerinde duruyoruz” açıklaması yapılmıştı.
Duruyorlarmış..
Birçok prosedürü yerine getirerek, gerekli görüşmeleri yaparak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ‘protokol’ imzalama aşamasına kadar gelinmiş.
Geçtiğimiz hafta yeninde Huzurevi Yaptırma Derneği kurulması için adım atıldı. Sanırım bu hafta kurulmuş olacak.
Bundan sonra tıpkı daha önce hastane gibi okullar gibi birçok yatırımını kendisi yapan Vezirköprü Huzurevi’ni de kendisi yapmak için kolları sıvayacaktır.
Daha önce söylendiği gibi, “devlet bakım parası veriyor, bizim insanımız ana babasına bakar” anlayışının geçerli olmadığını gören insanımız, duyarlılığını göstererek bu Huzurevini yaptıracaktır.
Huzurevi insanların sadece karınlarını doyuran, ilaçlarını içiren, gerektiğinde temizliklerini yapan bir yer olarak algılanmamalıdır. Huzurevlerinin en önemli varlık sebepleri aynı yaş gurubundaki insanların birbirleriyle kurdukları iletişimle sosyal ihtiyaçlarını karşılamalarıdır.
Vezirköprü’nün Huzurevi hikâyesi Havza’ya kayrılması nedeniyle 30 yıl gecikmeli olarak gelecek gibi.
Bu geliş hikâyesi belki yine bizim istediğimiz ve Havza’nın ya da diğer komşu ilçelerin aldığı diğer yatırımlar için de örnek olabilir mi?
Hatırlatmakta fayda var:
Açık Cezaevi istedik; Durağan, Bafra ve Kavak aldı.
Sanayi Bölgesi dedik: Havza ve Kavak aldı.
Rehberlik araştırma Merkezi dedik; Havza aldı.
Hastane dedik; bir tek bizimki bitmedi.
Yol dedik; …..??…

Share
90 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...