logo

GEÇMİŞ KAYMAKAMLAR


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vefai abinin (Tek’er) 13 Ekim 1996 tarihli Vatandaş gazetesinin “20 yıl önce Vezirköprü” başlığı altında yayımlanan zamanın kaymakamı sayın Tayyar Şaşmaz’la yaptığı bir röportaj beni geçmiş ve bugünün yöneticilerini değerlendirmeye götürdü.

-Bir süre önce Samsun Valisi Yüksel Çavuşoğlu ile birlikte ilçemize gelen 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Çakır, kız meslek eski binasını inceledi.

Ancak, buraya 6-7 milyar harcayacağımıza bir, iki yıl içinde bitecek yeni binamıza bu masraf yapar, ilk blokta yüksek okulu açarız, hatta bina tamamen bittiğinde burada fakülte açmayı bile düşünmekteyiz.

TAYYAR ŞAŞMAZ

Kaymakam Tayyar Şaşmaz şu değerlendirmelerde bulunuyor Vefai Tek’er’e;

İlçemizin genç kaymakamı Tayyar Şaşmaz’la Havza dönüşü ilçemiz sorunlarını görüşüyoruz, Şaşmaz’ın ilginç proje tasarıları var Vezirköprü için…

Hem iyi bir insan olan rektörün görüşünü hem projelerini anlatıyor.

Şaşmaz;

-Bizim Vezirköprü’nün 110 bin insanı için kapımız herkese açık, bunu halka yönelik memlekete hizmet görevi olarak kabul ediyoruz. Devlet bizi kaymakamlığını yaptığımız Vezirköprü’ye hizmet için çalıştırıyor maaş veriyor. İstiyoruz ki çalışmamız rutin işlerden ibaret kalmasın, kalıcı bir şeyler bırakalım, şu memlekete “ Sayın Şaşmaz devlet adamlığı örneği sergilemeye çalışmıştır.

SAYIN EROL KARAÖMEROĞLU

Bir vatandaşın çocuğu kalp arızalı doğar. Vatandaş parasızlıktan çocuğunun tedavisi için gittiği yerlerde yüklüce masraf söylerler.

Vatandaş parasızlıktan tedaviyi geciktirince çocuğun yaşamı tehlikeye girer.

İstanbul’da başvurduğu fakülte yetkilileri “Avrupa’dan gelecek parçanın bedelini ödemeden aleti takamayız” derler.

Vatandaş bunalmış, son umut olarak bana geldi. Sordum kaymakama müracaat ettiniz mi(?)”Hayır etmedik” dediler.

Vatandaşı aldım. Hemen Karaömeroğlu’na müracaat ettik, olayı anlattık, Erol Bey bize çıkıştı. Neden bu kadar geciktiniz(?), biz burada neciyiz(?), bizim kapımız açık değil mi(?), koymuyorlar mı görevliler(?)” dedi.

Hemen İstanbul’daki fakülte hastanesinin başhekimini telefonla aradı. Konuyu anlattı, zaten başhekim konuyu bildiğini söyledi.

Kaymakam Erol Bey başhekime “İşlemler tamamlanıp gerekli masrafı üç gün içinde hastanenin hesabına yatırılacak” dedi.

Başhekim kabul etmek istemedi, kaymakam Karaömeroğlu başhekime “Hocam ben devletin kaymakamıyım. Ne kadar masraf çıkarsa faturayı faksla bildirin, bu çocuk ölürse altında kalırsınız!”.. dedi.

Bunun üzerine  çocuğun hemen ameliyata alındığı bildirildi.!..

Bunlarda kaymakamdı. Cemaat karargahlarında zaman öldürenlerde kaymakam ne diyelim?. O cemaat bir gün sizi sokar.

İMAMLAR

Bazı imamların vaaz’ından zevk alıyorum. Bütün imamlar siyaset yapmadan böyle dinin gereğini halka anlatsalar. Toplumda bir kaynaşma olur. Yalnız milli bayramları es geçmek niye(?).

Halbuki milli bayramların derinliklerini bilecek durumdalar.!..

Share
866 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...