logo

10 Ağustos 2022

Hayatımızdaki Değişikliklere Uyum Sağlamak


Duygu Ceylan
duygu.ceylan.pd@gmail.com

Zaman zaman hayatımızda bazı değişiklikler olur. Bu bazen bir iş olur, bazen yeni ortam olur, bazen şehir değişikliği olur gibi…
Özellikle Ağustos ayında bu değişimleri daha sık yaşamamız mümkün çünkü yaz bittiğinde belli bir düzenden devam etmek istiyoruz. Çevremde de bu süreçleri yaşayan, yaşayacak olan kişileri gördüğümden bu hafta bu konuya değinmek istedim.
Hayatımız değişme noktasına geldiğinde yeni süreç ne kadar heyecan verici olursa olsun alışkın olduğumuz ortamdan çıkmak rahatsız edici olabilir. Çünkü yeni durumlar içinde belirsizlik barındırır.
Belirsizlik stres oluşturur. Stres ise zorlayıcı da olsa yaşantılarımız sonucu ortaya çıkan normal ve gerekli bir süreçtir. Yani bir şekilde var olan kaçınılması değil kabul edilmesi gereken bir durumdur. Sadece stresin bizi tüketmesine izin vermeden hayatımızda olabilmesini isteriz.
Değişime uyum sağlamak hayatımızı kolaylaştırır. Hadi gelin değişime uyum sağlamaya yardımcı 4 maddeyi inceleyelim:
1)Değişimi kabul etmek ve yaşamımızdaki yapıcı etkisini kavramak: Direnmek yerine akışı yaşamaya çalışmak önemlidir. Değişim karşısında neler hissettiğimizi anlamaya çalışmak ve bunları yaşamak süreci anlamlandırmayı kolaylaştırır. Duygularımızı görmezden gelmemek dikkat edilmesi gereken bir nokta. Kendimize karşı dürüst olmamız gerekir.
2) Güçlü yanlarımızı fark etmek ve ortaya çıkarmak: İşler normal devam eden süreçten biraz daha farklılaştığında kendimizi olumsuz düşünceler içinde bulmamız mümkün. Yeni durumla buluşmak kendimize yeni sorular sormak, kendimizi tartmak anlamına geldiğinden, güçlü yönlerimizi hatırlamak hatta daha çok hatırlamak gerekebilir.
3) Sosyal destek almak: Duygularımızı anlatmak bununla ilgili dönüt almak yalnız olmadığımızı bilmek kendimizi daha rahat hissettirebilir. Yeni süreçte diğerlerinin fikirleri hatta tecrübeleri, fikir sahibi olmamıza durumu anlamlandırmamıza yardımcı olur.
4)Kendimize uygun baş etme yöntemini bulmak ve uygulamak: Hepimizin yeni durumlar karşısında belli fikirleri var fikirler ise duyguları belirliyor, duygularsa davranışlarımızı. Yani yüklediğimiz anlam ne ise davranışlarımız da o yönde ilerliyor.
Kişiden kişiye değişen anlamlar olabilir. Sizi hangi anlam duygusal açıdan güçlendiriyorsa, hayatı daha etkin yaşamanıza yardımcı oluyorsa o anlama daha sıkı sarılabilirsiniz.
Değişim çoğu zaman bir seçim aslında. Seçimlerimizin bize iyi gelmesini yeni fırsatlar sunmasını istiyoruz. Bunun için göze alınması gereken durumlar tabiî ki var. Bazen de zor olan değişimin olmaması.

Share
793 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...