logo

Kenevir için geç değil..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bu hafta kenevir konusunda kesinleşen resmi bilgiler, bize konuyla ilgili ön görülerimizde haklı olduğumuzu gösterdi.
Daha önce de altını çizmeye çalıştık. “Kenevirin ekiminin bir dönem artması ve bu dönemden sonra yaşananlar yüzünden üretici ekime mesafeli duracaktır.” Dedik.
Kendi halinde yıllardır süregelen kenevir ekimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kenevirin başkenti Vezirköprü olacak” açıklamasından sonra bir anda başka bir seyre girdi.
Bunu rakamlardan da net olarak görüyoruz ki, yılda 70-100 dönüm arasında ekilen kenevir açıklamadan bir yıl sonra 428, (TİGEM tohumları aldığı için) iki yıl sonra ise 1470 dönümün üzerine çıkmış.
Ancak üreticiye “üretin biz alacağız” diyenler, hatta bazılarının kaymakamlarla işin resmiyeti varmış gibi gezdiği, daha sonra iş üretilen kenevirin ödenmesi aşamasına gelindiğinde ortadan kaybolunca kenevir üretimi bir anda 100 dönümlere geri düştü.
Bugün üretici için de düzgün olduklarına inanmak istediğimiz firmaların yapmak istedikleri sözleşmelere üreticinin sıcak bakmamasının asıl nedeni önceki yıllarda yaşanan bu sıkıntılardır. (Duyduğumuza göre yeni firmanın aldıkları kenevir liflerinin paraları önümüzdeki hafta ödenecekmiş)
Bu sebeple geçtiğimiz haftalarda DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş’ın önerisini önemsemiş ve gazete olarak manşetten vermiştik. Bektaş, “kenevir üreticisinin haklarının kaybolmaması ve daha iyi gelir elde etmelerinin en önemli koşulu Vezirköprü’de sadece kenevir ile alakalı bir kooperatifleşme süreci başlatmak olacaktır” demişti.
Eğer işin başında bu kooperatif kurulmuş olsaydı Vezirköprü’deki üretici daha düzgün sözleşme ile tek bir ağızdan hakkını arayabilecek ve ürününün hem parasını alabilecek, hem de daha iyi fiyata alıcı bulabilecekti.
Eğer kooperatif kurulmuş ve yukarıda bahsettiklerim sağlanabilmiş olsaydı, bugün Havza ve Kastamonu’da (belki yarın da Vezirköprü’de) kurulacak olan kenevir sanayisi için hammadde sıkıntısı çekilmeyecek ve sanayileşme daha kolay gelişecekti.
Kısaca bir kooperatif çatısı altında buluşulabilmiş olunsaydı hem alıcı hem üretici daha kârlı alışveriş yapabilecek ve önündeki günler için daha sağlam adımlar atabilecekti.
Bugün, duyumlarımıza göre, sadece Havza’da işyeri açmaya çalışan firma 2 bin dönüm yer ektirmek istiyor. Buna bir de Kastamonu’dan ektirmek isteyenleri düşünelim.
Ciddi rakamlar ekilmek istenirken Vezirköprü’de 2022 için ekilebilecek (izin alınan/başvuru yapılan) alan miktarı sadece 178 dönüm olacak. Aradaki fark gördüğünüz gibi oldukça fazla.
Yine de kenevir için ikinci deneme diyebileceğimiz bu girişimler gelişmeye açık olduğunu gösteriyor.
Vezirköprü olarak bu gelişme içerisinde yer alabilmek için önce üreticiyi sonra da sanayiciyi ve yerel idarecileri harekete geçirmek gerek. Bunun için halen geç değil. Tabi dur bekleyelim biraz daha diyebilecek kadar da erken değil.
Eğer zamanında doğru hamleleri yapamazsak Vezirköprü olarak çevremizdeki gelişmelere bakarak iç çeken ilçe konumunda kalmaya devam ederiz.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...