logo

Kenevirde rakip Havza olmaz..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Kenevir ya da halk arasında söylenen şekliyle kendir üzerinden konuşulan çok olsa da, bu güne kadar Vezirköprü’de somut bir gelişme olduğunu söylemek zor.
Komşu ilçemiz Havza’nın keneviri elimizden alacağı da söylenip duruyor.
Şahsen Havza’nın, kenevirin özellikle üretiminde Vezirköprü’nün önüne geçilebileceğini sanmıyorum. Bu konuda araştırmalarda, araştırmacılarda aynı yerdeler.
“Kenevir iklimi ve doğası nedeniyle en verimli, en kaliteli Vezirköprü’de özellikle de Narlısaray civarında yetişir.” Diyorlar.
Özellikle Narlı ve Vezir isimleriyle tescillenmeye çalışılan Kenevir tohumları hem eski tohumlar olmaları nedeniyle kıymetli, hem de en iyi bölgemizde yetiştiği için Vezirköprü adına kıymetli.
Hal böyle olunca Kenevir ağırlıklı olarak Vezirköprü’de ekilecek belki de tarımsal olarak en ciddi girdilerden biri haline gelecektir.
Kenevir nakliyesi toplandığı gibi taşımaya kalkıldığında maliyeti yüksek olan bir ürün.
Böyle olması da Vezirköprü adına ikinci şans.
Çünkü nakliyesinin maliyeti Vezirköprü’de sanayileşme şansını ekonomik olarak artırıyor. Başka bir yere taşıyarak işlemek yerine Vezirköprü’de sanayisini kurarak en fazla ve en kaliteli üretimin yapıldığı yerde ekonomik olarak sanayi ürünü geliştirmek mantıklı olacaktır.
Eğer bir sanayi gelişirse Vezirköprü’nün tamamı kenevir ekse bile yetmeyeceği de ortada.

Bu sebeple Havza’nın sadece Organize Sanayisi’nin olması, burada kenevir sanayisinin gelişeceği anlamını taşımıyor.
Bence Vezirköprü’nün asıl rakibi civardaki diğer ilçeler değil, Kastamonu’dur.
Daha önce de yazdığım gibi, Kastamonu özellikle festivallerinde yaptıkları tanıtımlarla ve kenevir üzerine yaptıkları çalışmalarla Türkiye kamuoyuna kenevir üzerinde iddialarını anlatan bir İl oldu.
Üstelik daha önceleri (Vezirköprü’de kendir pazarı kurulduğu zamanlarda da) alınan kenevirler Kastamonu’ya (Taşköprü’ye) giderdi.
Yani Kastamonu kenevir konusunda, kenevirin sanayide işlenmesi konusunda da bir birikime sahip.
Vezirköprü şimdilik elinde olan üretim kozunu iyi oynamalı.
Üretim kozunun artarak devam edilebilmesi için yine sanayinin gelişmesi gerek. Bu sayede üretici ürününü satabileceği Pazar bulabilir.
Ancak bahsettiğimiz nakliye maliyeti, kenevirin toplanmasından sonra ilk işlemin yapılarak lifinin soyulması olursa düşüyor. Yani Vezirköprü’de basit bir çırçır sanayisi kurularak bu maliyet oldukça düşürülebilir.
Vezirköprü ilçe olarak bir an önce bir alan oluşturup, burada kenevir sanayi gelişmesi için çalışmalıdır. Milletvekilliği seçiminden önce Fuat Köktaş’ın bahsettiği ürün bazında teşvik bir an önce yasalaşarak, Vezirköprü’de kurulacak sanayi tesisi/tesislerinin önü açılmalıdır. Bu konuda “kenevirin başkenti Vezirköprü olacak!” diyen Erdoğan’a bile hatırlatma yapmanın bir yolu bulunmalı.
Bunları yapamazsak Vezirköprü olarak yine akan suları seyretmekten başka iş yapmış olmayız.

Share
83 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...