logo

ÖLÜNCEYE KADAR BAKMA SÖZLEŞMESİ


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Ölünceye kadar bakma sözleşmesi, hukuk sistemimizde azımsanmayacak derecede önemli bir yere sahiptir.
Bu sözleşme Borçlar Kanununda düzenlenmiştir. İki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Taraflardan biri bakım alacaklısıdır. Yani bakıma ihtiyaç duyan kişidir.
Bu kişi sözleşme sonunda bir şeyi bakmakla yükümlü olan diğer tarafa verme borcu altına girer. Diğer taraf ise bakmakla yükümlü olan kimsedir. Bu kişi ise, bakıma ihtiyaç duyan kişinin beklentilerini karşılamakla yükümlüdür.
Hukuk sistemimizde, sözleşme serbestisi ilkesi genel olarak geçerlidir. Fakat kanun bazı hallerde, sözleşmenin geçerli olabilmesi için, birtakım şartların oluşmasını kabul etmiştir.
”Ölünceye Kadar Bakma Sözleşmesi” de bazı şartlara tabi tutulmuştur. Bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için tapu dairesinde, noterde yahut sulh hakimliğinde, 2 şahit huzurunda yapılması gerekmektedir. Aksi halde sözleşme geçersiz olacaktır.
Bu sözleşmenin iptali ise mümkündür. Sözleşmeden dolayı, bakıma ihtiyaç duyan kişinin çocukları veya eşi bu süreçten maddi olarak mağdur olduklarını belirtilerek mahkemede iptal davası açabilirler. Hâkim, sözleşmenin iptali yerine bakım borçlusunun ifa edeceği edimlerden mahsup edilmek üzere, bakım alacaklısının nafaka yükümlüsü olduğu kişilere nafaka ödemesine karar verebilir.
Bakıma ihtiyaç duyan kişinin devrettiği malvarlığının değeri, elde ettiği ve edeceği bakım ve gözetim değerinden açık ve önemli miktarda fazla ise mirasçılar devredilmiş olan malın tenkisini isteyebilirler.
Açıklamak gerekirse; sözleşme sonunda malvarlığını kazanan kişi, mirasçıların açmış oldukları tenkis davasını kaybederse, elde etmiş olduğu malvarlığının bir kısmını mirasçılara geri verebilir.

Share
178 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...