logo

Sürgün yeri değil..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü kalabalık nüfusu ve aynı orandaki iş yüküne rağmen, yeterince memur alamayan bir ilçe.

Samsun’daki genel kanıyı kıramadığımız için, memurlar için ‘sözde’ sürgün yeri olmaktan kurtulamadı.

Sözde diyorum, çünkü Vezirköprü’ye gelen memurlarla konuştuğumuzda buranın birçok yerden daha güzel, güvenli ve yaşanabilir olduğunu belirtiyorlar.

Samsun’a uzaklığını saymazsak, gerçekten yaşanabilir bir ilçedir Vezirköprü.

Şehir içi ulaşım maliyeti olmayan ve birçok yere göre ekonomik bir ilçedir aynı zamanda..

İlçe dışına gidenler genellikle eğitim ve sağlık için giderler. Ya hastaları vardır bakılacak, ya da okuyacak çocukları.

Bunlar Vezirköprü’nün en büyük handikapları olarak yıllardır duruyorlar.

Çünkü ne sağlıkta doktor açığı giderilmiş ve yeterli tetkiklerin yapılabileceği bir hastaneye kavuşabildik, ne de eğitimde başarılı olan bir sisteme kavuşabildik.

Hatta Vezirköprü’ye gelenler geri gitmesin diye çıkış yollarımızı bile düzeltmedik, belki gözleri almaz da gitmezler diye.

Tabi, bu saydıklarımız sadece memurlar için geçerli değil, tüm Vezirköprü halkı için büyük kayıptır.

Bundan başka diğer ilçelerle ve hatta birçok ille bile kıyasladığınızda yaşanacak yer olan Vezirköprü’de neden özellikle devlet dairelerinde yeterli personel olmaz?

Tapuya giderseniz, nüfusa giderseniz, emniyete giderseniz, aklınıza neresi gelirse hep eksik.

İlçemiz için en önemli kurumlardan olan İlçe Tarım Müdürlüğünde de bu eksik var.

Yıllardan beri, Samsun’da ve özellikle merkezde Vezirköprü’nün yarısı kadar dosyası olmayan Müdürlüklerde Vezirköprü’nün iki katı memur otururken, ihtiyaç olan ilçemizde, tarımın gelişmesini beklediğimiz Vezirköprü’de neden eksik vardır? Ziraat Mühendisleri ve veterinerler sahada işlerini yapmak yerine, okudukları okulların hakkını vermek yerine neden veri elemanı gibi çalıştırırlar?

Bundan sonra eğer bir de KENEVİR’de gelişme sağlayacaksak, bu arkadaşların çalışma alanları bile düzgün değilken ve işleri başlarından aşmışken nasıl çiftçiye verimli olacaklar?

Vezirköprü’de altyapı eksikleri giderilmesi için çalışmalar bitmiyor. Bunda 30 yıl ve daha önce yapılmış ve bugüne cevap vermeyen devlet binalarının yenilenmesi önemli bir yer tutuyor.

Hükümet Konağı olsun, Belediye olsun, yıkılıp yapılamayan İlçe Tarım Müdürlüğü olsun ilçenin ve günümüzün ihtiyaçlarına cevap veremez durumdalar.

Bir başka deyişle, yıllardır yatırım alamayan ancak alıyormuş gibi davranan Vezirköprü’de ‘çürümüşlük’ devlet dairelerinden başlıyor.

Bir an önce düzeltilmeleri ve eksiklerin de giderilmesi gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için milat olan 19 Mayıs 1919 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’ çıkışı üzerinden tam 100 yıl geçti.

Özellikle o günleri hurafelerle dinleyen, tarihlerini okumayıp kulaktan dolma bilgilerle bugünün koşulları ile o günleri yorumlamaya kalkan, kafaları karışık olan gençlerimize Kurutuluş mücadelesini anlatmak için önemli bir fırsat, Gençlik ve Spor Bayramı.

Bir halkın saraydan yöneltilmeye çalışılmasının nelere yol açtığının unutulmaması gerektiğini, yokluklar içinden bir cumhuriyetin doğuşunu ve güçlenişini iyi anlatmak gereken bir dönem.

Mücadele verenleri saygıyla yâd ediyor, mücadelenin 100. Yılını kutluyorum.

Share
130 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...