logo

19 Şubat 2020

TAKSİTLİ ARAÇ SATIŞINDA ÜCRET NASIL TAHSİL EDİLİR?


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Son yıllarda araçlar bir aile için zaruri ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde ikinci el araç satışları oldukça yaygındır. Bu satış sürecinde alacaklı veya satıcı konumunda bulunan kimseler yapmış oldukları ticaretin hukuki açıdan bir güvenceye dayanmasını istemektedirler.
Bu yazımızda yapılan araç satışı esnasında satıcı ne gibi tedbirler alabilir veya hukukun kendisini korumasını sağlayacak ne adımlar atabilir bu durum üzerinde duracağız.
Günümüzde araç satışları genelde taksitli olarak yapılmaktadır. Taksitle yapılan araç satışında genellikle satıcı kendini güvende hissetmek açısından alıcı ile sözleşme yapmakta veya alacakları nispetince araç alıcısından senet almaktadır. Fakat bu durum satıcı açısından hukuki anlamda yeterince güvenli bir yol değildir.
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar, alacağın ispatı açısından elbette önemlidir. Yani alacaklı mahkemeler önünde alacağını her zaman sözleşme ile veya senetle ispatlayabilir. Yalnız tüm bu işlemler esnasında veya daha öncesinde aracın alıcısı almış olduğu aracı bir başkasına satabilir. Bu gibi durumlarda herhangi bir mülkü bulunmayan kimseden de para tahsil edilemez.
Taksitli araç satışlarında, yukarıda değinmiş olduğumuz durumların dışında satıcı açısından daha güvenilir olan bir yol vardır. Satıcı taksitle aracını herhangi bir alıcıya sattığı durumlarda, ödenmemiş miktar üzerinden aracın üzerine rehin koydurabilir. Bu durum araç satıcısını ve alıcısını hukuken mağdur etmeyecek hatta satışın hakkaniyetli bir biçimde gerçekleşmesine neden olacaktır.
Rehin koydurmak kavramı yabancı gelse de sağlam ve güvenilir hukuki bir yoldur. Bu süreci işletebilmek için öncelikle satıcı ile alıcı arasında noterde rehin sözleşmesi yapılmalıdır. Daha sonra bu rehin ruhsata işlenmelidir. Bu şekilde aracın alıcısı, aracı bir başkasına satmak istese dahi araç üzerinde rehin kalacaktır. Bu sayede kendisine ödeme yapılmadığı taktirde satıcı mağdur olmayacak, satmış olduğu aracı geri alabilecektir.
Alacaklı açısından da olumsuz bir durum yoktur. Almış olduğu aracın tüm taksitlerini ödedikten sonra, satıcı rehni kaldırmasa bile, satıcıdan aldığı ödeme makbuzları ile araç üzerindeki rehni kaldırabilecektir. Bu şekilde iki taraf açısından güvenli bir şekilde araç satışı gerçekleşmiş olacaktır.

Share
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...