logo

Tarım müjdesi, Vezirköprü’ye dokundu mu?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Tarım Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli geçtiğimiz hafta Samsun’daki tarımla ilgili gerçekleştirdiği telekonferansta Samsun ile ilgili yapılacakları da aktarmış.
Ayrıntılarına baktığımızda Vezirköprü’nün bahsedilen müjdelerden çok da fazla yararlanamadığını görüyoruz.
Aslında genel olarak tarımla ilgili olarak verildiği anlatılan desteklerden doğal olarak Vezirköprü de yararlandı. Benim daha çok üzerinde durduğum özel olarak Vezirköprü’nün alamadığı destekler.
Bunların bir kısmını Vezirköprü Ziraat Odası başkanı Hüseyin Alper de Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a daha sonra telefonda aktarmış.
Buların içerisinde Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü’nün güvenli olmadığı için yıkılan ve yakın zamanda da yapılmayacağını öngördüğümüz binası da var, yıllardır kalabalık şekilde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan Vezirköprü’ye az sayıda personelle hizmet vermeye çalışan İlçe Tarım Müdürlüğü de..
Öğrenebildiğimiz kadarıyla personel eksiğinin giderilmesi için çalışma yapılacakmış.
Ancak üretim kısmıyla ilgili olarak tütün kotasından kaynaklı olarak Vezirköprü’nün ciddi bir kaybının olduğu ve Meclis’te bekleyen tütün yasasının çıkması halinde bu kotanın kendiliğinden kalkmak zorunda kalacağı ile ilgili bir gelişme olacak mı, göreceğiz?
Önceki hafta da Vatandaş Gazetesi’nde belirttiğimiz %75’i devlet hibesi olacak tohum desteğinden Vezirköprü’nün yararlanamadığı konusunda bir gelişme ise olacak gibi görünmeyenlerden..
Şeker pancarı fiyatlarının belirlenmesi ve erken açıklanması konusunda Bakan Pakdemirli, olacağını belirtmiş.
Kalıyor iki konu;
Birincisi, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vezirköprü’nün başkenti olacağını açıkladığı Kenevir konusu. Başkentinde kenevir endüstrisi olmazsa kenevirin başkenti Vezirköprü olabilir mi?
Bunu, özellikle son gelişmelerden sonra ayrıca ele almak gerekir.
İkincisi ise müjdelerin içinde Vezirköprü’ye 5 adet Süpürge Dikimevi kurulması.
Burada açıkça altını çizmek gerekir ki, Bafra’ya yapılacağı belirtilen Sera İhtisas Bölgesi yanında Vezirköprü’ye yapılacağı belirtilen Süpürge Dikimevlerinin çok büyük bir müjde olamadığını kabul etmeliyiz.
Sormamız gereken ise şu sorudur sanırım; her zaman böyle olmasının sebepleri nelerdir?

Korona günlerinde vatandaşların ilk iki sırasına girmese de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlamasını atlamamak gerek diye düşünüyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü olan ve dünyada çocuklara atfedilen tek bayram olan 23 Nisan özellikle sokağa çıkmaları yasak olan çocuklarımız için bir bayram havasında geçirilmeye çalışılsa ne güzel olur.
Tüm okuyucularımın Bayramlarını kutlarım.

Share
60 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...