logo

Taşımalı Eğitim ve umursamazlık..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de eğitim sistemi her zaman sıkıntılı olmuştur.
Bir dönem yatıp kalkıp öğretmen açığı ile ilgili konuşurduk. İlçede öğretmen açığı hiç bitmez, sözleşmeli öğretmenler bile yetmezdi. Derslik sayısının az olmasından kaynaklı olarak düzgün eğitim öğretim dönemi tamamlanamadığı söylenir, sanki derslik sayısı artınca, fiziki koşullar düzelince Vezirköprü’nün öğretim kalitesinin tavan yapacağı gibi bir algı yaratılırdı.
(Kabul ediyorum ki, Eğitim-İş’in araştırmasına göre, zengin kesimin fakir kesime oranla 32 kat daha fazla bütçeyle okuttuğu çocukların arasına girebilen fakir çocuklarının sayısı az olacaktır.)
Taşımalı sistem çıktığından beri eğitimin öğretim kısmından vazgeçmeye başladık.
Taşımalı sistemler köylerden ilçeye getirilen öğrencilerin okuldan çıkış saatlerindeki düzensizlik, okula devam konusundaki rahatlıkları nedeniyle birçok mağduriyet yaşandığını defalarca dile getirdik.
Bildiğim kadarıyla emekli öğretmen Faik Ulusoy, birkaç kez kaymakam ve milli eğitim müdürlerine giderek konuyla ilgili olarak çalışma yapılmasını da istemişti.
Defalarca konuştuk.
Üretebildiğimiz çözümlerden biri, okullarda bir boş alan yaratılması ve bu alanlarda dersi bitmiş öğrencilerin okullardan salınmayarak etüd merkezi gibi çalışmalarının sağlanması idi.
Her öğretim döneminde okulların etrafındaki boş alanlarda, yıkık duran evlerde orta okul ve lise öğrencilerinin hayal bile etmemeleri gereken şeylerin olduğunu duymak biraz duyarlı herkesi üzüyordu.
Bizim bildiğimizi doğal olarak, ilçenin amirleri de biliyor olmalılardı. Çünkü bize bu konularda gördüklerini ve duyduklarını anlatan okul idarecileri yukarılara da bildirdiklerini söylüyorlardı.
Ancak, bu güne kadar bu konuyla ilgili kafa yorulduğunu, herhangi bir önlem alındığını duymadık. Polisiye tedbirlerle bu işlerin arkasının kesilmeyeceğini de biliyoruz. İlçenin idarecilerinin öğrencileri umursamaları gerekir.
Bugün gelinen noktada Türkiye’nin çeşitli yerlerinden özellikle sosyal medya aracılığıyla duyulan yurtlardaki olaylardan dolayı çocuklarını yurtlara göndermeye veliler haksız mı? Ya da bu yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler, ama gerçek ama efsane, duyduklarından ötürü gitmek istemezse çözüm ısrar etmek ve zorlamak mıdır?
14 milyonluk taşıma ihalesi yapılan Vezirköprü’de iki aracın da yurtlardan liselere öğrenci götürmesini planlamak zor olmasa gerekti. İşin bu kısmı düzeltilebilir ama, zaten ‘öğretim’ konusunda oldukça gerilerde olan Vezirköprü İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü, kendilerine emanet edilen çocukların ahlaklı ‘eğitim’ almaları konusunda çalışma yapmalıdır.
Eğer bu çalışmalar yapılmazsa, Vezirköprü Adliyesi’ndeki dosya dağılımının önemli kısmının cinsel suçlardan oluşmasına da şaşırmamamız gerekir.

Share
137 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...