logo

Boşanma Davalarında Velayet


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Velayet konusu boşanmaya karar veren çiftler açısından çoğu zaman anlaşmazlık konusu olmaktadır. Aile mahkemesi hakimi, çocuğun velayeti konusunda geniş bir takdir hakkına sahiptir.

Hakim, takdir hakkını çocuğun menfaatini ön planda tutarak kullanır. Tabi ki tarafların da yargılama sürecinde çocuğun menfaatine olan hususları delil olarak mahkemeye sunması gerekmektedir.

Çocuğun menfaati dediğimiz de aklımıza şu hususlar gelmelidir: çocuğun yaşayacağı ortam, alacağı eğitim, bakımı vs. Kısacası, çocuğun maddi manevi ihtiyaçlarını hangi taraf daha iyi karşılayacak ise hakim, çocuğun velayetini o tarafa verir. Bu konuda çocuğun fikrinin de alınması gerekiyor ve çocuk fikrini beyan edebilecek yaşta ise, psikolog veya pedagog eşliğinde çocuğun beyanı da göz önünde bulundurulur.

Hakim tarafından velayetin kime verileceği takdir edilirken, değerlendirmeye esas alınacak durumlardan biri de çocuğun yaşıdır. Zira henüz anne bakımına muhtaç olan bir çocuğun anneden alınarak babaya verilmesi, sağlık ve kişisel gelişim açısından çocuğa büyük zararlar verebilir. Dolayısı ile anne şefkatine ihtiyaç duyan küçüğün belirli dönemlerde anneye velayetinin verilmesi gerekecektir.

Durumu detaylı bir şekilde anlatacak olursak şu şekilde açıklayabiliriz; Hukukumuzda 0-3 yaş arasındaki çocukların anne bakım ve şefkatine muhtaç oldukları kabul edilmektedir. Çocuğun yaşının 3-7 arasında olması halinde ise, çocuğun annenin bakım ve şefkatine daha az muhtaç olduğu görülmektedir. Yalnız bu dönemde de genel olarak çocukların velayeti anneye verilmektedir.

Bu durumlar kanun nezdinde bizzat düzenlenmiş olmasa da, Yargıtay kararları genelde bu yönde verilmektedir. Genel olarak kararlar bu yönde olsa da annenin çocuğa kötü davranması veya annenin kötü hayat tarzı sürdürmesi gibi durumlarda çocuğun velayeti anneden alınarak babaya verilir. Okul çağına gelmiş, biraz da olsa kendini ifade edebilen çocukları, hakim pedagog eşliğinde dineldikten sonra velayete karar verebilir.

En başta belirttiğimiz gibi bu durumda da hakimin takdir yetkisi bulunmaktadır. Yalnız Yargıtay, vermiş olduğu kararlarda, 8 yaşından büyük olan çocukların mahkeme huzurunda dinlenildikten sonra velayetine karar verilmesini uygun görmüş olması; çocuğun beyanlarının, hakimin takdirini büyük oranda etkileyeceği kanaatini bizlerde oluşturmaktadır.

Velayete karar verildikten sonra, velayetin hep aynı tarafta kalacağı da kesinlik teşkil etmez. Tarafların süreç içerisinde, hayat şartlarının değişmesi, çocuğun menfaatinin de değişkenlik göstermesi, velayetin taraf değiştirmesine sebep teşkil edebilir.

Share
795 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni dönemde TURİZM

  12 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Yaz geliyor.. Yaz gelince aklımıza Vezirköprü'nün turizm potansyieli gelecek. Yine Kanyon'un güelliği ve ilçemizin tarihi ve turistik değerlerinden bahsederek, bu muhteşem güzelliklerin ilçemize kazandıracaklarından bahsedeceğiz. Yerel seçimler öncesinde konuştuğumuz Büyükşehir Belediye Başkan adayları Hayati Tekin, Erhan Usta ve Salih Şen; üçü de Vezirköprü'nün turizm potansiyelinin altını çizdiler. Vezirköprü'de gerek Kanyon'da alt yapının olmaması, gerek Kunduz'un beklenen şekilde ön plana çıkarılmaması, gerekse ilçenin diğer bölgelerindeki...
 • Acaba Okurlar mı?

  12 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Ülkemizin sayın siyasilerine yarı Orta Anadolu yarı da Karadeniz bölgesi sayılabilecek bir ilçesi olan Vezirköprü'den sesleniyorum.!.. Bu çığlık kokan yazımı zahmet edip okurlarsa tabi… Sorularıma Kur'an'ı Kerim'den bazı ayetlerle başlıyorum; Enfal suresi 22. Ayet; Şüphesiz yürüyen canlıların Allah Katında en kötüsü akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir. En'am suresi 108. Ayet; Onların, Allah'ı bırakıp başkasına taptıklarına sövmeyin. Sonra onlarda haddi aşarak, bilgisizce Allah'a söverler; Böylece her ümmete y...
 • OSB olmadan olmaz!…

  05 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün payına düşen müjde; KENEVİR için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun'da yine Vezirköprü dedi. Kendir ekiminin yoğunluğunun Vezirköprü'de olacağının altını çizerken tekstil sanayisinin de (en azından yazlık gömlek üretiminin) Vezirköprü'de olmasını istediğini söyledi. İlçemizde bir sanayi bölgesi olmadan sanayicinin Vezirköprü'ye yatırım yapmasını beklemek bence hayal olur. Hemen yanıbaşınızda hem kalkınmada öncelikli hem de 3. OSB yatırımı yapmaya çalışan Merzifon dururken, Kavak ve Havza'da OSB'ler henüz dolmamışken, üst...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE PARTİLER SİNERJİ YARATAMIYOR.!..

  05 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Ülkemiz tam anlamıyla yerel seçim atmosferine girmiş durumda; hatta bu yerel seçim Cumhur İttifakı'nın Lideri sayın partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer ortağı Devlet Bahçeli tarafından genel seçim havasına sokulmuştur. Karşı partilere halkı düşman edecek, böylece de Akp'ye oy veren seçmenle diğer partilere oy veren seçmen yurttaşları birbirine saldıracak şekle getirmektedir. Partili Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan ne derse desin sevgili halkımız kardeştir. Hatta bir ailede kardeşin biri Ak partili ise diğer bir kardeş CHP'li ya...