logo

Kenevir’in sade kenti Vezirköprü..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kenevirin başkenti Vezirköprü olacak” sözleriyle başlayan ve ilçemizde ilk yıllarında kenevir üretiminin artmasını da sağlayan gelişmelerin daha sonra durakladığı ve geriye giderek eski haline geldiğini birlikte gördük.
Kenevir üretiminin artırılmasının tarımsal gelir bakımından iyi olacağından, bu konuda Narlı ve Vezir isimleriyle patenti alınan kenevir tohumlarıyla Vezirköprü’nün bu konuda gerçekten önemli bir yer haline geleceğinden epeyce umutlanmıştık.
Hatta bu umutlarımızı Vezirköprü’de üretilen kenevirin işlenmesinin de ilçemizde yapılmasını sağlayacak sanayi gelişmeleriyle taçlanacağını, Vezirköprü’nün kenevir sanayisi ile özlediği günlerine geri dönebileceğini düşünmeye tartışmaya başlamıştık.
Geçtiğimiz hafta DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş’ın “Havza’da kenevir sanayisi kurulması için önemli gelişmeler kaydedildi. Kastamonu’da bu alanda kendine yer arıyor.” uyarısı ile yeniden kenevire baktık.

Gördüklerimiz Bektaş’ın anlattıklarıyla örtüşüyordu.
Aynı şekilde pazartesi günü Vezirköprü’de kenevir üretimi ile ilgili bir toplantı yapıldığını öğrendik. Bu toplantıdan çıkan sonuç kenevir için Havza’da ciddi bir üretim tesisi için anlaşmaların tamamlandığı üzerineydi. Kenevir üretmek isteyenler içinse fiyat üzerinden bir tartışma sürüyor.
Vezirköprü’de OSB olsun mu, BESİ OSB olmalı mı gibi tartışmalar halen aşılamazken, civar ilçelerdeki gelişmeleri görerek kıyaslama yapmak dışında bir adım da atamıyoruz.
Kesinleştiğini gördüğümüz, Kenevir Sanayisinin Vezirköprü’den önce birkaç yerde olacağı ve büyüyeceği. Umutsuzluk yaratmak istemem ama belki de Vezirköprü hiçbir zaman (en azından kısa zaman içinde) böyle bir sanayiye sahip olamayacak.
Sanayi ile birlikte Vezirköprü’nün işgücü biraz daha dışarılara gidecek ve (Havza, Kavak, Merzifon gibi) Vezirköprü elindeki sınırlı tarım arazilerine buğday mı, kenevir mi, pancar mı, ayçiçeği mi ekeceğine karar vermek üzere kabuğuna çekilecek.
Kenevir konusunda bir başka gelişme hatırlarsanız enstitüsünün Vezirköprü’ye kurulması talebinin olmaması idi. OMÜ’ye bağlı olarak kurulan bu enstitü için yetkililer en son Vezirköprü’yü düşünüyorlar.
Bunun en önemli sebebinin dışarıdan Vezirköprü’ye gelmek istemeyen personel olduğu ileri sürülüyor. (Aynı sebep öğretmen, polis ve diğer kamu personellerinde de Vezirköprü’nün sıklıkla yaşadığı sebeptir.) Oysa Vezirköprü’de görev yapan personelin önemli kısmı buradan memnun kaldığını söylüyor. (demek ki sebep daha çok Samsun başta olmak üzere halen Vezirköprü’ye bakış açısının değişmemesi..)
Geldiğimiz noktada elimizde, Hidayet Bektaş’ın altını çizdiği kooperatifleşme kalıyor.
Kenevir üretiminin artması, Vezirköprü’de kenevir üretimi yapan çiftçilerimizin tek başına bir kooperatif çatısı altında birleşerek ürettiklerini daha kârlı ve kolay şekilde satarak emeklerinin karşılıklarını da düzgün şekilde almalarından geçiyor.
Bunun olmadığı ilk zamanlardaki kenevir üreticisinin ciddi zarar ettikleri ve bir kısmının halen ürünlerinin paralarını alamadıklarını duyuyoruz.
Tüm kenevir işinde geç kalmış Vezirköprü, böyle bir kooperatifle en azından üreticsini korumak için zamanında adım atmalıdır.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...