logo

KÖPRÜ’den geçtik, GEÇİŞ zorlanmasaydı!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Hani bir söz vardır; “ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” diye.
Altınkaya Barajı yapıldığından bu güne kadar gerek Vezirköprü’nün kendine ait köyleriyle gerekse Durağan ve Alaçam’ın Vezirköprü ile ticareti olan köyleriyle olan bağlantısında aksamalar yaşanmaya başlamıştı.
Hem Vezirköprü hem de bölgenin sakinleri buraya yapılacak bir KÖPRÜ ile bölgenin yeniden eski günlerine kavuşacağını iddia ediyorlardı.
Zamanın milletvekillerinden biri bölgedeki incelemelerinden sonra yapılacak köprüyü 14 bin kişinin kullanacağını söylemişti.
KÖPRÜ işinin olmayacağını sonunda bir başka Milletvekili açıkça söyleyince iş küllendi.
Aradan 32 yıl geçti.
Geçen bu sürede Altınkaya Barajı üzerinde vatandaşın kendi bulduğu çözümlerle, kendi imkanlarıyla yaptıkları girişimci ruhlarıyla suyu geçmeyi başaran bir sistem oluştu.
Zaman geçince Altınkaya Barajı üzerinde eşine zor rastlanır Şahinkaya Kanyonu olduğu keşfedildi.
Bundan sonra Vezirköprü TURİZM ile kalkınacağını düşünmeye başlamıştı. Bugüne kadar özellikle merkezde etkili olmasa da, iyi kötü bir gelişme de sağlanmaya başlandı.
Bu gelişme sırasında bazı gelişmeler olacağı da kendini gösteriyordu. Ki bunlardan biri teknelerin modernizasyonuydu.
Gezi teknelerinde gelime kısa sürede oldu. Ancak bölgedeki vatandaşın asıl ihtiyacı olan feribotlar aynı gelişmeyi gösteremedi.
Büyükşehir el attı.
Büyükşehir’in el atmasının önemli sebeplerinden biri buradaki özellikle yazın yoğunlaşan TURİZM olduysa, bir diğeri de hibe edilen feribottu.
Vatandaş bu el atmayı umutla bekledi. Zaten kendilerine göre pahalı buldukları geçişin biraz daha ucuzlayacağını bekliyorlardı. Üstelik hibe edilen bir feribotla da fiyatların düşmesi kaçınılmazdı. Ancak görüldü ki, fiyatlar iki katına çıkmış. Büyükşehir’in el atmasının kâr amaçlı olduğunu anladılar.
Orada yıllardır taşımacılık yapan müstecirler ise yine Mustafa Demir’in tabiriyle “boşluktan yaralanmışlar” bir şekilde yıllardır kimsenin burnunu kanatmadan hizmet vermişlerdi. Kendilerini ellerinden geldiğince eğitmişler, teknelerini yenilemeye çalışmışlardı.
Kışın karlı gecelerinde köylerindeki hastaları karşıya geçirmek için yeri gelmiş ölümü göze almışlardı. (Bunu da ora köylüleri anlatıyor)
Şimdi yaptıkları yatırımlarla bir gün içerisinde baş başa kaldılar.
Tüm bu gelişmeler içerisinde bölgedeki vatandaşlardan birinin söyledikleri dikkat çekiyor:
“Barajı biz istemedik, Devlet yaptı. O zaman Devlet buradaki vatandaşının suyu nasıl geçeceğini de düşünmeliydi.”

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...