logo

KÖPRÜ’den geçtik, GEÇİŞ zorlanmasaydı!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Hani bir söz vardır; “ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” diye.
Altınkaya Barajı yapıldığından bu güne kadar gerek Vezirköprü’nün kendine ait köyleriyle gerekse Durağan ve Alaçam’ın Vezirköprü ile ticareti olan köyleriyle olan bağlantısında aksamalar yaşanmaya başlamıştı.
Hem Vezirköprü hem de bölgenin sakinleri buraya yapılacak bir KÖPRÜ ile bölgenin yeniden eski günlerine kavuşacağını iddia ediyorlardı.
Zamanın milletvekillerinden biri bölgedeki incelemelerinden sonra yapılacak köprüyü 14 bin kişinin kullanacağını söylemişti.
KÖPRÜ işinin olmayacağını sonunda bir başka Milletvekili açıkça söyleyince iş küllendi.
Aradan 32 yıl geçti.
Geçen bu sürede Altınkaya Barajı üzerinde vatandaşın kendi bulduğu çözümlerle, kendi imkanlarıyla yaptıkları girişimci ruhlarıyla suyu geçmeyi başaran bir sistem oluştu.
Zaman geçince Altınkaya Barajı üzerinde eşine zor rastlanır Şahinkaya Kanyonu olduğu keşfedildi.
Bundan sonra Vezirköprü TURİZM ile kalkınacağını düşünmeye başlamıştı. Bugüne kadar özellikle merkezde etkili olmasa da, iyi kötü bir gelişme de sağlanmaya başlandı.
Bu gelişme sırasında bazı gelişmeler olacağı da kendini gösteriyordu. Ki bunlardan biri teknelerin modernizasyonuydu.
Gezi teknelerinde gelime kısa sürede oldu. Ancak bölgedeki vatandaşın asıl ihtiyacı olan feribotlar aynı gelişmeyi gösteremedi.
Büyükşehir el attı.
Büyükşehir’in el atmasının önemli sebeplerinden biri buradaki özellikle yazın yoğunlaşan TURİZM olduysa, bir diğeri de hibe edilen feribottu.
Vatandaş bu el atmayı umutla bekledi. Zaten kendilerine göre pahalı buldukları geçişin biraz daha ucuzlayacağını bekliyorlardı. Üstelik hibe edilen bir feribotla da fiyatların düşmesi kaçınılmazdı. Ancak görüldü ki, fiyatlar iki katına çıkmış. Büyükşehir’in el atmasının kâr amaçlı olduğunu anladılar.
Orada yıllardır taşımacılık yapan müstecirler ise yine Mustafa Demir’in tabiriyle “boşluktan yaralanmışlar” bir şekilde yıllardır kimsenin burnunu kanatmadan hizmet vermişlerdi. Kendilerini ellerinden geldiğince eğitmişler, teknelerini yenilemeye çalışmışlardı.
Kışın karlı gecelerinde köylerindeki hastaları karşıya geçirmek için yeri gelmiş ölümü göze almışlardı. (Bunu da ora köylüleri anlatıyor)
Şimdi yaptıkları yatırımlarla bir gün içerisinde baş başa kaldılar.
Tüm bu gelişmeler içerisinde bölgedeki vatandaşlardan birinin söyledikleri dikkat çekiyor:
“Barajı biz istemedik, Devlet yaptı. O zaman Devlet buradaki vatandaşının suyu nasıl geçeceğini de düşünmeliydi.”

Share
38 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...