logo

Meslek Seçiminde Önemli Faktörler


Duygu Ceylan
duygu.ceylan.pd@gmail.com

Üniversite sınavlarına giren ve sonuçlarını eline alan herkes şu sıralar, hangi bölümleri tercih etmeliyim ya da tekrar hazırlanmalı mıyım gibi sorularla meşguller.
Seçeceğimiz meslek; sadece bizim o mesleğe ilgi duymamız, o mesleği yapabilirliğimizle ilgili değil maalesef. Belli başarı yakalasak bile sıralamalarda yukarılarda olmak, tercih sıralamasını iyi yapmak ve biraz da şans faktörünün devreye girmesi gerekiyor.
Meslek seçiminde ilgi ve yeteneklerin en öncelik olduğunu vurgulasak da bazı mesleklerin diğer mesleklere göre belli başlı çekiciliği; maddi kolaylığı, tatil imkanı vs gibi durumlar o mesleğin tercih edilebilirliğini arttırıyor. Bu durum üniversitelerin o bölümünün sıralamasını yükseltiyor.
Durum böyle olunca çocuklar ya da aileler kendilerini o bölüme tabiri caizse atmak için uğraşıyorlar. Başarılı olmayı hepimiz çok istiyoruz fakat iyi sıralama ve puan alıp belli bir üniversiteye yerleşmek amaç değil, kendi uğraş alanlarımızı keşfetmek ve bundan para kazanmak için araç oluyor.
Sık karşılaştığımız durumlardan birisi ise gençlerin geleceğe yönelik umutsuz bakış açıları oluyor. Zaman zaman umutsuzluğa kapılmak olası bir durum olsa bile sürekli bu durumdan şikâyet etmek hayallerimizin önüne set kuruyor.
İşlerin zor olduğunu, olacağını bilmek ve öğrencilik hayatından itibaren kendimizi buna hazırlamak, önlem almak, iş fırsatlarını kovalamak ya da ders çalışmak önemli oluyor.
Meslek seçiminde çeşitli görüşler hâkim. Bunlardan bazılarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Mesleğin özellikleriyle kişisel özelliklerimizin yakın olması o meslekten doyum almamızı sağlıyor. Bunun için kendi isteklerimizi, tutumlarımızı bilmemiz, mesleklerin bizden istediklerini bilmemiz ve kendimizi bize uyan meslekle bağdaştırmamız gerekiyor.
 • Bazı meslekler bazı kişilik özellikleri benzer kişiler tarafından sürdürülüyor. Örneğin sosyal biriysek aynı mesleği yapan kişilerin sosyal olmaları daha mümkün oluyor.
 • Seçeceğimiz meslekte mesleki çevreyle uyumu sağlamak mesleğin gerektirdiklerini yapabilmeyi kolaylaştırıyor.
 • Meslek seçiminde bilinçli tercihlerin yanında bilinçaltımızda yücelttiğimiz davranışlarla bir mesleğe yönelmek de mümkün olabiliyor.
 • Meslek seçiminde yaşam tarzı, ilk çocukluk anıları, doğum sırası gibi kavramlar etkili olabiliyor.
 • Anne baba tutumları meslek seçiminde önemli olabiliyor. Aşırı koruyucu veya çocuğu ihmal eden ailelerin çocuklarında meslek seçimi, çocuğa ilgi gösteren ailelerin çocuklarıyla aynı olmayabiliyor. Meslek seçiminde ihtiyaçlarımız önem arz ediyor.
  Siz meslek seçimi yaparken neleri, hangi durumları göz önüne getiriyorsunuz?

Share
837 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...