logo

Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu.
Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü’nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular.
Vezirköprü’nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı eksiklerinden OTEL sıkıntısı önemli ölçüde giderildi. Fazlası göz çıkarmaz tabi; Vakıflar da halen bir otel için çalışma yürütüyor mu, bilemiyoruz?
Zaman ilerledikçe, iddia ettiğimiz gelişmeler her yerde kaydedilip Vezirköprü iyice geride kalınca tarım arazisi kavramı değişti. Küçük olsun, büyük olsun, BESİ olsun yer bulunabildi. Hatta yeni hastane ve çevresi imara açılarak güzelim tarlalar bir anda arsaya dönüverdi.

Bugün, yıllarca değişmeyen devlet dairelerimizin binalarının artık eskidiğini ve günün gereklerine uygun şekilde yeniden yapılması gerektiğini görüyoruz.
Hatırlarsanız, bu iş ilk başta İlçe Tarım Müdürlüğü’nün binasından başladı. Belediye’nin iş makineleri çalışırken çatlayan binayı, ‘riskli’ diyerek yıktık. O günden sonra siyasetçilerimiz buranın kısa sürede tamamlanacağını söylemişler miydi, hatırlayamıyorum. Ama aradan geçen bunca zaman sonrasında, İlçe Tarım Müdürlüğü binasının yerinde, Vezirköprü’nün ihtiyacı olan bir otopark olduğunu görüyoruz. En azından bir ihtiyaç gideriliyor, diyeceğim ama içeri kimler neye göre park ediyor bilmiyoruz. İlçe Tarım Müdürlüğü binası TASARRUF tedbirleri gerekçesiyle yapılamıyor.
İlçe Tarım Müdürlüğü arkasından Vezirköprü Belediye binasının Esentepe’ye taşınması fikri tartışıldı. Tasarruf tedbirleri nedeniyle şimdilik rafa kalktı. Peşinden Öğretmenevi ve Hükümet Konağı binaları tartışmada yerlerini aldılar. Otopark ile birlikte başlayan bu binaların tartışması da tasarruf tedbirlerine takıldı.
Bugün eski Özel İdare Binası olan Kaymakamlık Lojmanı ve Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri olarak kullanılan binanın ÇÜRÜK raporu olduğunu öğreniyoruz.
Bu bina da boşaltılsa bile tasarruf tedbirleri gerekçesiyle kısa sürede yapılmayacağını düşünüyorum.
Dün şehri dışında yeri olmadığı için yatırım yapılamadığı iddia edilen Vezirköprü’de bugün şehir içinde tasarruf tedbirleri gerekçesiyle iş yapılamıyor.
Çevremizde yapılanları görüyoruz. Herkes görüyor. Bazı memleketler için tasarruf tedbirleri ya yok, ya da oldukça az tasarruf ediliyor. İş Vezirköprü’ye gelince dünkü tarım arazisi sıkıntısı bugün yerini tasarruf tedbirlerine bırakıyor.
Sanki birileri ısrarla Vezirköprü gelişmesin diye çalışıyor.
Oysa Vezirköprü’nün gerek içi gerekse çevresi için uzun vadeli düzgün bir planlama yapılmalı ve çalışmalar ona göre şekillendirilmeliydi. Herkesin kafasına göre yapacağı çalışmalar ilçenin işlerini zorlaştırmaktan başka işe yaramıyor.
Uzun vadeli plan için halen geç kalınmış sayılmaz. Yeter ki, Vezirköprü üzerine kafa yoran insanları bir araya getirebilelim.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...