logo

VASİYETNAME NEDİR, NASIL HAZIRLANIR?


Murat Gül
avukatmurat55@gmail.com

Son zamanlarda şahsıma yöneltilen soruların büyük kısmını vasiyetname ile ilgili olduğundan yazı içeriğinde bu konuyu ele almak istedim.
Vasiyetname Medeni Kanunda düzenlenmiştir. Öncelikle Türk Medeni Kanunu’nun 502. Maddesine göre vasiyetname yazan kişi 15 yaşını doldurmuş ve ayırt etme gücüne sahip olmalıdır.
Bunun dışında, yasal mirasçılarının saklı paylarını ihlal etmeyecek şekilde vasiyetname düzenlemelidir.
Kanuna göre 3 farklı şekilde vasiyetname düzenlenebilir. Bu vasiyetname türlerini aşağıda açıklayalım.
1.El Yazılı Vasiyetname
Genel olarak kullanılan ve masrafsız olan bir yöntemdir. Kişi kendi el yazısı ile dileklerini ve tasarruflarını bir kağıda yazar, tarih atar ve altını imzalar. Vasiyetnamenin içeriğinden, vasiyet edenin amacı ve niyeti kesin olarak anlaşılmalıdır. Bu işlem sonucunda vasiyet eden, vasiyetnameyi notere veya Sulh Hukuk Hakimi’ne teslim edebilir. Bu vasiyetname türü Medeni Kanunun 538. Maddesinde düzenlenmiştir.
Başlıkta da belirtmiş olduğumuz üzere mutlaka el yazısı ile yazılmalıdır. Bilgisayarda veya daktiloda yazılan irade beyanlarının altı ıslak imza ile dahi imzalanmış olsa geçerli bir vasiyetname olmaz.
2.Sözlü Vasiyetname
Sözlü vasiyetname olağanüstü durumlarda hazırlanır ve bu şekilde geçerlilik kazanır. Sözlü vasiyetname olağanüstü durumlarda, vasiyet edenin son istek ve arzularını iki tanığa bildirmesi suretiyle olur. Olağanüstü duruma bir savaş sırasında ölmek üzere olan kimsenin vasiyeti örnek olarak verilebilir.
Vasiyet eden, zor şartlar içinde iki tanığa istek ve arzularını bildirir bu tanıklar vasiyet edenin beyanlarını bir kağıda geçirip altını imzaladıktan sonra Sulh Hukuk veya Asliye Hukuk Mahkemesi’ne bu belgeyi teslim edebilirler. Bunun dışında iki tanık, vasiyet edenin son beyanlarını hakime bizzat anlatabilirler ve hakim tarafından bu beyanlar tutanağa geçirilerek belgelenir. Bu şekillerde sözlü vasiyetname geçerlilik kazanır. Vasiyet edenin içinde bulunduğu zor durum ortadan kalkarsa, sözlü olarak hazırlanmış olan vasiyetname geçersiz hale gelir.
3.Resmi Vasiyetname
Resmi memur ve iki tanık huzurunda yapılan vasiyetname türü ise resmi vasiyetnamedir. Resmi memur, tanıklar önünde vasiyet edenin beyanını vasiyetnameye geçer ve tekrar okuması için vasiyette bulunana verir. Vasiyet eden, vasiyetnameyi okuduktan sonra iki tanık önünde beyanları kabul ettiğini resmi memura bildirir. Vasiyet eden okuma yazma bilmiyorsa bu defa resmi memur tanıklar önünde vasiyet edenin duyabileceği şekilde vasiyetnameyi okur. Vasiyet eden beyanları tanıklar önünde kabul ederse resmi vasiyetname geçerlilik kazanır.
Resmi vasiyetname düzenlenirken herkes tanıklık yapamaz. Medeni Kanunun 536. Maddesinde kimlerin tanıklık yapamayacağı detaylı olarak düzenlenmiştir. Bu hususa kesin olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.
Madde metni tam olarak şu şekildedir: “Fiil ehliyeti bulunmayanlar, bir ceza mahkemesi kararıyla kamu hizmetinden yasaklılar, okur yazar olmayanlar, mirasbırakanın eşi, üstsoy ve altsoy kan hısımları, kardeşleri ve bu kişilerin eşleri, resmî vasiyetnamenin düzenlenmesine memur veya tanık olarak katılamazlar.
Resmî vasiyetnamenin düzenlenmesine katılan memura ve tanıklara, bunların üstsoy ve altsoy kan hısımlarına, kardeşlerine ve bu kişilerin eşlerine o vasiyetname ile kazandırmada bulunulamaz.” Resmi vasiyetname bu hususlar dikkat edildiği takdirde geçerli olarak yapılabilir.

Share
50 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...